DLACZEGO WARTO UŻYWAĆ ZIÓŁ I PRZYPRAW

Stosowanie ziół i przypraw wiąże się z wieloma korzyściami. Wzbogacają smak i aromat potraw, podnoszą ich walory organoleptyczne, przedłużają okres przydatności do spożycia. Podczas zajęć z pracowni gastronomicznej klasa I Technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych poznawała przyprawy, ich właściwości,  zastosowanie oraz samodzielnie przygotowywała mieszanki różnych przypraw np.  baharat, domowe curry, gram masala, tabil, przyprawę do ryb, mięs, przyprawę do piernika.

Dobór przypraw i ziół do potraw i napojów oraz ich umiejętne zastosowanie są kluczem do przygotowania aromatycznych i smacznych potraw. Ale przyprawy mają też wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka, mają też właściwości lecznicze. Wykorzystanie niektórych z nich przyspiesza trawienie, pozwala złagodzić niektóre dolegliwości, np. majeranek poprawia trawienie, działa przeciwzapalnie, oregano łagodzi kaszel, szałwia ma działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze, papryka ostra pobudza wydzielanie soków trawiennych, śliny i przyspiesza przemianę materii.

Na zdjęciu samodzielnie przygotowane przez uczniów mieszanki przypraw, które będą wykorzystywane podczas dalszych ćwiczeń.

S.N