KOMBINAT ROLNY KIETRZ

W dniu 25 listopada uczniowie Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki uczący się w Zespole Szkół Agro-Technicznych im. W. Witosa w Ropczycach brali udział w wycieczce zawodowej do Kombinatu Rolnego w Kietrzu. Kombinat Rolny Kietrz to jedno z niewielu już dużych gospodarstw rolnych należących do państwa. Przedsiębiorstwo zajmuje się uprawą pszenicy ozimej, jęczmienia ozimego, rzepaku ozimego, buraków pastewnych.

Powierzchnia przeznaczona pod uprawę to prawie 8,5 tys. ha, na której mamy pszenicę ozimą, buraki cukrowe, kukurydzę, rzepak ozimy oraz rośliny z przeznaczeniem na paszę. Prawie 1,5 tys. ha przeznaczonych pod uprawę samych buraków cukrowych sprawia, że nie mamy najmniejszego problemu z płodozmianem, będąc przy tym największym producentem buraka zarówno w Polsce, jak i Unii Europejskiej. Średnia wielkość pola kombinatu to około 100 ha. Obecnie przedsiębiorstwo jest jedną z 41 spółek strategicznych należących do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Do olbrzymiej skali upraw dostosowana jest też infrastruktura. Na przykład centralny magazyn o pojemności około 70 tys. ton pozwala przedsiębiorstwu nie tylko przechowywać plony zebrane w kombinacie, lecz także te odkupione od lokalnych rolników, głównie kukurydzy i rzepaku.

W okresie letnim i jesiennym praktycznie pracujemy przez 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Wówczas przechodzimy na tryb dwuzmianowy, a specjalny serwis dba o stan techniczny maszyn. Tankowanie oraz wymiana operatorów odbywa się podczas pracy na polu. Kombinat Rolny Kietrz od lat jest jednym z ważniejszych pracodawców w regionie, zatrudniając na stałe ponad 300 osób.

Kietrz też znany jest głównie z hodowli krów na dużą skalę. W oborach stoi około 9 tysiąca sztuk bydła, w tym 3,7 tysiące krów mlecznych znajduje się w trzech lokalizacjach: Pilszczu, Krotoszynie oraz Langowie. Co dzień do Kietrza po 108 tysięcy litrów mleka przyjeżdżają cysterny największych w kraju firm przetwórczych. O mleko pytają już także kupcy z Niemiec i Czech. W skład przedsiębiorstwa wchodzą Zakłady Rolne w Baborowie, Czerwonkowie, Kietrzu, Langowie i Pilszczu. Mleko jest wysyłane do firmy Danone oraz do mleczarni we Włoszczowej.

W 2013 roku do kombinatu włączono Stadninę Koni Huculskich w Gładyszowie, poszerzając tym samym zakres działalności o kolejny obszar produkcji rolnej. Przez ostatnie kilkanaście lat kombinat przeszedł wiele zmian – tak w zakresie infrastruktury, jak i zastosowanych w codziennej pracy maszyn i technologii, co miało znaczący wpływ na wydajność prowadzonych prac. Na infrastrukturę wydano ponad 200 milionów zł, dzięki czemu gospodarstwo w województwie opolskim dziś jest kluczowym przedsiębiorstwem rolnym w kraju. Jednym z ważniejszych aspektów wpływających na bieżące funkcjonowanie KR Kietrz jest niezawodność maszyn rolniczych, zwłaszcza ciągników. W sumie pracuje tu 126 traktorów, z czego aż 40 to modele John Deere.

Uczniowie mogli zapoznać się z technologiami produkcji roślinnej i zwierzęcej. Z ciekawością obejrzeli pracujące maszyny rolnicze podczas jesiennych prac polowych.

ZOBACZ ZDJĘCIA
ZOBACZ FILM