KONCERT URODZINOWY NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI

74 uczniów wystąpiło na scenie Zespołu Szkół Agro – Technicznych w koncercie wieńczącym obchody 100 - lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Widowisko, które zgromadziło w auli całą społeczność szkolną było muzyczną podróżą przez ostatnie sto lat historii Polski. Przypomnieliśmy utwory, które towarzyszyły Legionom Polskim, żołnierzom walczącym o granice Rzeczpospolitej, cywilom broniącym stolicy w Powstaniu Warszawskim. Nie zabrakło piosenek, które dodawały nadziei, pomagały ukoić tęsknotę za rodziną i domem, a także tych o osobistych dramatach, będących udziałem młodych ludzi walczących o wolność.Prezentowane utwory śpiewane były z serca i dumy, choć mogły czasem nie być profesjonalne. Nie to jest przecież najważniejsze.

Chcieliśmy poprzez wspólne śpiewanie zamanifestować radość z życia w wolnej i niepodległej Polsce. I udało się. Uznanie publiczności zdobyły występy klasowe: umundurowani chłopcy z klasy I technikum mechanizacji rolnictwa wykonali marszowo „Szarą piechotę”, w podobnym żołnierskim klimacie zabrzmiał gromki śpiew uczniów klasy III TUM w utworze „Raduje się serce”. Mocny akcent muzyczny stanowiła współczesna piosenka „Urodziłem się w Polsce” w wykonaniu chłopaków z kl. I b technikum informatycznego z towarzyszeniem wychowawcy, pana Macieja Chmury. W radosny nastrój wprowadziły nas dziewczyny z klasy II technikum żywienia, żywiołowym wykonaniem skocznej i humorystycznej piosenki „Pobór na dziewczynki”. Wielu wzruszeń dostarczyli nam także soliści – Natalia Stanek, Agata Magdoń, Klaudia Krok, Wioletta Róg, Łukasz Lisak i Grzegorz Jamróg, przejmującycmi wykonaniami znanych, ale na nowo zinterpretowanych piosenek, tj.: „Cała prawda”, „Ostatni list”, „Wojenko, wojenko”, „Dziewczyna z granatem”, „Ojczyzno ma”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Biały krzyż”, „Tutaj jestem”.

Jak śpiewał kiedyś Jeremi Przybora, piosenka jest dobra na wszystko, jest więc również dobrym sposobem na wspólne świętowanie tak wspaniałego jubileuszu. Cieszymy się, że większość piosenek zabrzmiała przy akompaniamencie „na żywo”. Na fortepianie zagrał Grzegorz Jamróg, a na gitarze Kacper Drapała. Koncert poprowadzili: Klaudia Krok i Marcin Birkowski, a o stronę techniczną zadbali Patyk Drozd i Kamil Baran.

Dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na propozycję występu w tym szczególnym koncercie, który zdarza się raz na sto lat.

ZOBACZ ZDJĘCIA

FILM cz1

FILM cz2

FILM cz3

Agnieszka Kasprzyk
Małgorzata Pięta