MŁODZI EKOLODZY – NA RATUNEK PSZCZOŁOM

5 marca 2019r. nauczyciele Zespołu Szkół Agro - Technicznych w Ropczycach, odwiedzili trzy szkoły w gminie Wielopole Skrzyńskie:
- Publiczne Gimnazjum im. Księdza Jerzego Popiełuszki w Wielopolu Skrzyńskim
- Szkołę Podstawową im. Tadeusza Marii Kantora w Wielopolu Skrzyńskim
- Szkołę Podstawową nr 2 w Brzezinach-Berdechowie

Spotkania z uczniami tych szkół, odbyły się w ramach realizowanego w naszej szkole projektu p.t. „Młodzi ekolodzy - na ratunek pszczołom”. Nauczyciele przedstawili uczniom jak ważną rolę odgrywają pszczoły w ekosystemie, ile pożytku niosą te małe owady i z jakich dobrodziejstw wytwarzanych przez te małe pracowite stworzenia człowiek może korzystać. Prowadzący omówili również zagrożenia jakie mogą spotykać te pracowite owady ze strony człowieka, czyli przede wszystkim błędne stosowanie oprysków przez rolników w swoich gospodarstwach, które mogą prowadzić do śmierci pszczół. Nauczyciele edukowali uczniów jak w prawidłowy sposób zajmować się swoją pasieką, jak planować ogrody, by pszczoły miały dostęp do miododajnych kwiatów i jak przekonywać rolników mieszkających w okolicznych miejscowościach do mądrego prowadzenia swoich gospodarstw, by nie szkodziły ekosystemowi małych robotnic.

Jako pomoc dydaktyczną nauczyciele wykorzystali filmy edukacyjne: „ Dbamy o pszczoły - rola pszczół w rolnictwie” i „Ludzie z pasją - rośliny miododajne i miód”.

Wszyscy z uwagą słuchali i aktywnie uczestniczyli w wykładach. Pośród uczniów znajdowali się również znawcy tematu, których ojcowie lub dziadkowie od wielu lat z powodzeniem zajmują się hodowlą pszczół.

Wszyscy zgodnie podsumowali wykład za ciekawy i bardzo pozytywny. Natomiast my dziękujemy uczestnikom za udział w szkoleniu, a szczególne podziękowania kierujemy również do dyrektorów placówek: Pani Krystyny Strusik, Panu Markowi Śliwińskiemu i Panu Piotrowi Czaja za ciepłe przyjęcie i umożliwienie przeprowadzenia szkolenia.
H.W.
ZOBACZ ZDJĘCIA