MŁODZI EKOLODZY - NA RATUNEK PSZCZOŁOM

27 lutego 2019r odbyło się kolejne spotkanie w ramach realizowanego w Zespole Szkół Agro- Technicznych w Ropczycach projektu p.t. „Młodzi ekolodzy na ratunek pszczołom”. Uczestniczyli w nim uczniowie wszystkich klas kształcących się w zawodach : technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz uczniowie klas I i II branżowej szkoły I stopnia - mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych oraz III klasy zasadniczej szkoły zawodowej – mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych. Spotkanie to było poprzedzone wcześniejszą prezentacją filmów o tematyce pszczelarskiej, które uczniowie obejrzeli na zajęciach praktycznych: „ Rotacyjna hodowla pszczół”, „Selekcja pszczoły miodnej”, „Choroby zakaźne czerwiu”. 

 Na obecnym spotkaniu wykładowcą był Pan Grzegorz Bysiewicz, pszczelarz z doświadczeniem i pasją, członek Zarządu Koła Pszczelarzy w Ropczycach. W swoim wystąpienie poruszył wiele ciekawych i ważnych tematów dotyczących życia pszczół, ich roli w środowisku i w życiu człowieka oraz zwrócił uwagę na zagrożenia ekologiczne wynikające z postępu i rozwoju gospodarczego, niewłaściwego użytkowania i stosowania środków ochrony roślin, a co za tym idzie postępującego zanieczyszczenia środowiska, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia populacji a nawet wyginięcia pszczół. Młodzież miała również okazję zobaczyć produkty pszczele takie jak: miody, pierzgę, wosk pszczeli, pyłek. Cały wykład wzbogacony został prezentacją oraz ciekawymi filmami, poruszającymi najważniejsze obecnie problemy w prowadzeniu pasieki.

Spotkanie zakończyło się w Izbie Pszczelarskiej, utworzonej w naszej szkole w ramach tego projektu, gdzie zainteresowana młodzież mogła zapoznać się z dostępnym na rynku sprzętem i narzędziami stosowanymi w pracach pszczelarza oraz usłyszeć praktyczne rady od prowadzącego wykłady.

H.W.

ZOBACZ ZDJĘCIA