MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

"A osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec, zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka, który tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce, żeby go normalnie traktować."

 (Anna Dymna)

 

3 grudnia obchodzimy corocznie Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Święto to zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku. Celem obchodów jest przybliżenie ludziom problemów osób niepełnosprawnych oraz pomoc we włączeniu się tej grupy w życie społeczne. Obchody Dnia są również okazją do zwiększenia świadomości publicznej na temat ograniczeń, z jakimi borykają się osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami oraz potrzeby działań w kierunku ich likwidowania. Postrzeganie niepełnosprawności zmienia się wraz z rozwojem naszej cywilizacji. Nadal jednak takie osoby zmuszane są do pokonywania licznych problemów, z którymi nie spotykają się ludzie "zdrowi". By aktywnie uczestniczyć w codziennym życiu, muszą niejednokrotnie wykazać się niezwykłą determinacją.

W 2006 roku na Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych została przyjęta Konwencja Praw Osób Żyjących z Niepełnosprawnością. Według dokonanych zapisów osoby niepełnosprawne mają prawo do: wolności i bezpieczeństwa, swobody poruszania się, niezależnego życia, ochrony zdrowia, życia prywatnego i rodzinnego, jak również do edukacji oraz udziału w życiu politycznym i kulturalnym. W konwencji znalazły się również inne ważne zapisy dotyczące równego dostępu do przestrzeni i budynków użyteczności publicznej, transportu, informacji i komunikacji. Należy więc sobie uświadomić, jak ważne są  korzyści płynące z integracji w społeczeństwie osób niepełnosprawnych w każdym aspekcie życia. Niech podsumowaniem refleksji będą słowa papieża Jana Pawła II: „Osoby niepełnosprawne w pełni są podmiotami ludzkimi z należnymi im wrodzonymi, świętymi i nienaruszalnymi prawami, które mimo ograniczeń i cierpień wpisanych w ich ciało i władze, stanowią jednak o szczególnym znaczeniu godności i wielkości człowieka."
 

Nauczyciele bibliotekarze