Konferencja promująca Książkę Kucharską

18 czerwca br.Zespole Szkół Agro-Technicznych w Ropczycach miała miejsce Konferencja podsumowująca realizację projektu pn. „Promocja produktu lokalnego i tradycyjnego Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego w nowoczesnej oprawie”. Spotkanie było okazją do zaprezentowania książki kucharskiej pt. „Wczoraj i … Dziś – Kuchnia Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego”  wydanej w ramach w/w projektu.
Uczestnicy konferencji wysłuchali ciekawych wystąpień Pana prof. Władysława Tabasza, Wicestarosty Doroty Strzyż, Dyrektora ZSA-T Pawła Bujnego oraz Wioletty Walczyk - Weselak. Ważnym punktem konferencji była degustacja lokalnych potraw w nowej odsłonie kulinarnej. W konferencji wzięli udział m.in. przedstawiciele lokalnego samorządu, lokalni wytwórcy, przedstawicielki kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń, przedstawiciele lokali gastronomicznych, nauczyciele i uczniowie szkoły

 

http://www.spropczyce.pl

galeria - koniecznie obejrzyj

 

Kurs online Nauczanie podstaw technologii

Zapraszamy do zapoznania się z kursem Nauczanie podstaw technologii dostępnym na portalu Microsoft Educator Network! Uczestnicy kursu dowiedzą się, jak efektywnie wykorzystać narzędzia technologii informacyjno - komunikacyjnej na różnych poziomach nauczania.

Kurs jest podzielony na cztery tematy:

• Optymalizacja wykorzystania narzędzi ICT w nauczaniu 45 min.

• Wspieranie nauczania z pomocą internetu 40 min.

• Wspieranie procesu nauczania poprzez narzędzia umożliwiające komunikację online 45 min.

• Wykorzystanie funkcji narzędzi Microsoft w nauczaniu

 

ZAREJESTRUJ SIĘ

 

Promocja Produktu Lokalnego i Tradycyjnego Powiatu Ropczycko- Sędziszowskiego w nowoczesnej oprawie

 

Promocja Produktu Lokalnego i Tradycyjnego Powiatu Ropczycko- Sędziszowskiego w nowoczesnej oprawie

Powiat Ropczycko-Sędziszowski we współpracy z Zespołem Szkół Agro-Technicznych im. Wincentego Witosa w Ropczycach przystąpił do realizacji projektu pt. "Promocja Produktu Lokalnego i Tradycyjnego Powiatu Ropczycko- Sędziszowskiego w nowoczesnej oprawie”, współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Realizacja projektu rozpoczęła się 1 stycznia i potrwa do końca czerwca 2014r. W trzymiesięcznym cyklu warsztatów kulinarnych udział wzięli uczniowie ZSA-T, którzy na swoim koncie mają osiągnięcia w konkursach gastronomicznych. Od kwietnia rozpoczął się drugi etap projektu, zajęcia z kuchni nowoczesnej i fusion, prowadzone przez szefów kuchni okolicznych hoteli i restauracji. Ich zadaniem było przedstawienie staropolskich przepisów w zupełnie nowej odsłonie i przekazanie uczniom jak najwięcej informacji na temat nowoczesnej kuchni polskiej. Zajęcia poprowadzili: Arkadiusz Czarnik, Łukasz Przetacznik, Marcin Czapka,  Grzegorz Bąk, Karol Wszołek i nauczyciel gastronomii Wioletta Walczyk – Weselak. Na wszystkich zajęciach przygotowywano potrawy będące nowoczesną wariacją na temat kuchni tradycyjnej. Potrawy przyrządzali zarówno prowadzący zajęcia, jak i uczestniczący w nich uczniowie. Opracowano między innymi receptury na: cheeseburger wołowy w proziaku, pizzę wiejską na podpłomyku, parfait z wątróbki drobiowej z dżemem jabłkowo-śliwkowym i tostowaną chałką, oszukańcze krokiety, grzybowe cappuccino, comber z jelenia w sosie z borówczanki, kebab w proziaku i wiele, wiele innych smakowitości. Wszystkie receptury zarówno tradycyjne  pierwowzory, jak i ich nowoczesne aranżacje opublikowane zostaną już w połowie czerwca w formie książki kucharskiej.

 

Więcej…

 

95 lat PCK!!!

W dniu 3 czerwca 2014 w Zespole Szkół Agro-Technicznych odbyło się uroczyste podsumowanie Programu Profilaktyki Zdrowotnej połączone z obchodami 95. rocznicy powstania Ruchu Czerwonego Krzyża. Całą uroczystość poprowadziła pani Grażyna Skałuba– Prezes zarządu PCK w Ropczycach. Na uroczystość przybyli liczni goście. Pan Maciej Maruszak – dyrektor oddziału PCK w Rzeszowie podziękował wszystkim za pracę na rzecz PCK. Swoje słowa skierowali do nas również: pan Bolesław Bujak, burmistrz Ropczyc oraz pani Dorota Strzyż, wicestarosta. Przybyła również pani Renata Kasprzycka z domu samopomocy oraz dyrektorzy i nauczyciele z miejscowych szkół podstawowych i gimnazjów. Obecni byli wolontariusze, honorowi krwiodawcy i szereg innych osób związanych z organizacją PCK.

Tym razem część artystyczną programu przygotowali uczniowie ze szkoły podstawowej  nr 1 w Ropczycach, do której włączyły się uczennice ZSA-T  ze swoim recitalem. Uczniowie gimnazjum nr 1 w Ropczycach zaprezentowali prezentację multimedialną  przedstawiającą problem picia alkoholu wśród młodzieży, jak i całego społeczeństwa.

Został również rozstrzygnięty konkurs na plakat pod hasłem „Profilaktyka Zdrowotna Oczami Młodzieży” – konkurs odbył się  w poszczególnych kategoriach wiekowych, dlatego nagrodzonych zostało bardzo wielu uczestników. Z naszej szkoły trzy pierwsze miejsca zdobyli: Paweł Plis, Krzysztof Wajda, Krzysztof Powrózek - uczniowie klasy III  technik informatyk.

Po części oficjalnej i artystycznej goście zostali zaproszeni na poczęstunek, który przygotowali uczniowie pod opieką  nauczycielek przedmiotów gastronomicznych. Przygotowane potrawy bardzo wszystkim  smakowały, a imprezę należy zaliczyć do udanych .

PD

 

Sukces Agaty i Ani w konkursie plastycznym

Agata Tułecka i Ania Chruściel - uczennice III klasy technikum architektury krajobrazu -wykazały się zdolnościami plastycznymi i po raz kolejny zdobyły medalowe miejsca w konkursie plastycznym „Kiedy myślę Ojczyzna…”. Hasło  przewodnie tegorocznej edycji to „Jan Paweł II – święty w moich oczach”. Wyniki konkursu ogłoszono 19 maja podczas Majówki Młodych w Siedlisku Janczar. Agata Tułecka zdobyła I miejsce, a Ania Chruściel III miejsce. Prace dziewczyn w pomysłowy sposób ukazywały sylwetkę Świętego Jana Pawła II. Laureatki nagrodzono pamiątkowymi dyplomami i książkami. Gratulujemy dziewczynom i zachęcamy pozostałych uczniów do brania udziału w konkursach. Może właśnie Twój talent czeka na odkrycie?

 

Gabrysia wygrała konkurs na najlepszą prezentację multimedialną

Dnia  23 maja delegacja naszej szkoły uczestniczyła w  Międzynarodowych Targach Żywności i Produktów Ekologicznych EKOGALA 2014,  podczas których odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu w kategorii najlepszy plakat i najlepsza prezentacja multimedialna. Spośród kilkudziesięciu nadesłanych prezentacji, to właśnie praca  wykonana przez Gabrielę  Załochę , uczennicę klasy I Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych,   zdobyła uznanie jury. Uczennica otrzymała dyplom, nagrodę książkową oraz  sprzęt AGD. Gratulujemy laureatce i życzymy dalszych sukcesów!

Magdalena Charchut

 

Rajd „Pogórze ”

Dnia 26 kwietnia obecnego roku uczniowie naszej szkoły oraz członkowie PTTK-u wzięli udział w Rajdzie „Pogórze ”.  Wędrujący przemierzyli wiele kilometrów po Ziemi Krośnieńskiej. Stanęli na szczycie Królewskiej Góry  (554 m n.p.m. ) – drugiego pod względem wysokości wzniesienia Pogórza Dynowskiego.  Teren zaciekawia budową geologiczną oraz chronioną przyrodą żywą i nieożywioną, dzięki której wydzielono tam Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy o powierzchni 298 km2.  Duże wrażenie na uczestnikach rajdu wywarł pomnik przyrody - Dąb „Poganin”. Jest to dąb szypułkowy, którego obwód wynosi 891cm, a wysokość 20m. Wiek drzewa określa się na 650 lat. W 1953r. uznany został za pomnik przyrody. Z racji jego rozmiarów uważa się, że drzewo to rosło jeszcze przed pojawieniem się chrześcijaństwa. Dąb w wielu kulturach był otaczany czcią. Czcili go m. im. Grecy, Rzymianie, ludy Bliskiego i Dalekiego Wschodu.  Wierzono, że było to pierwsze drzewo na świecie, które ściąga boski ogień, czyli pioruny. Ludzie sądzili, że odwraca zło i choroby. Do dziś zachował się zwyczaj sadzenia dębów, upamiętniających ważne rocznice lub wydarzenia.

Choć  droga do przebycia nie była łatwa i prosta, uczestnicy rajdu wytrwale dążyli do celu. Na zakończenie wspólnego wędrowania urządziliśmy ognisko oraz konkurs związany z przebytą trasą, odwiedzonymi miejscami i Polskim Towarzystwem Turystyczno- Krajoznawczym.

Patrycja Wojtaszek, kl. II a TŻiUG

 

"Chory z urojenia", czyli wycieczka do Krakowa dla miłośników teatru

9 maja 2014r. młodzież naszej szkoły z klas I Ti, I TŻ, I TMR, I TMŻ uczestniczyła w wycieczce do teatru Juliusza Słowackiego w Krakowie, gdzie obejrzeliśmy komedię Moliera pt. "Chory z urojenia". W roli tytułowego hipochondryka wystąpił znany aktor Andrzej Grabowski. "Chory z urojenia" to ostania sztuka, jaką napisał Molier (sam zresztą grał w niej główną postać). Ten arcymistrz komedii wyśmiewał w swoich sztukach fałszywą pobożność, kult pieniądza, obłudę, hipokryzję i... zwykłą głupotę. Dlatego Molier przez wielu był nielubiany, a jego sztuki wywoływały oburzenie. Okazuje się, że tematy molierowskich komedii nie przestały być aktualne nawet w XXI wieku i ciągle wywołują śmiech publiczności. "Chory z urojenia" to tekst o naszych czasach, kiedy lekarze, firmy farmaceutyczne i apteki bardzo silnie wpływają na nasze życie, a pacjenci nierzadko wpadają w hipochondrię.

Po spektaklu mieliśmy czas na wspólny spacer po Krakowie. Przez Planty przeszliśmy na wzgórze wawelskie, zwiedziliśmy dziedziniec zamkowy, kryptę pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, odwiedziliśmy też ziejącego ogniem smoka wawelskiego. Wyjazd do teatru zorganizowała p. Sabina Urbanek, a opiekunkami grupy były panie: Agnieszka Wychocka, Joanna Kozubowska i Małgorzata Pięta.

 

Weź udział w konkursie i w Majówce Młodych!

Hasło tegorocznego konkursu: "Jan Paweł II - święty w moich oczach". Prace plastyczne (technika dowolna) lub literackie (wiersz o treści nawiązującej do hasła konkursowego) należy złożyć do 13 maja 2014 r. (do pani pedagog lub p. Małgorzaty Pięty).

 

Kurs Baristyczny z elementami Art-Latte

W dniach 31.03-07.04.2014 r. w naszej szkole odbywał się kurs baristyczny, w którym udział brały uczennice  klas III TŻ, II b TŻ i II a TŻ. Już pierwszego dnia pan prowadzący Mariusz Grzesik-dwukrotny v-ce mistrz Polski barmanów flair i reprezentant  Polski na mistrzostwach świata w Singapurze zaskoczył nas egzaminem wstępnym. Po egzaminie wstępnym(na którym, nie zabłysnęliśmy wiedzą) zgłębialiśmy wiedzę teoretyczną, a w następnych dniach uczyłyśmy się sporządzania i dekorowania kawy sposobem Art.-Latte. Trzeba przyznać, że w czasie zajęć wszystkim dopisywał dobry humor. Najbardziej zaskoczyła nas płonąca kawa zwana Irish coffee (kawa po irlandzku) - czarna kawa, posłodzona cukrem trzcinowym, z domieszką whisky, uwieńczona bitą śmietaną. Podczas szkolenia odkryłyśmy:  sekrety przyrządzania prawdziwego Espresso, triki i tajemnice malowania na kawie sposobem Latte-Art ( wbrew pozorom nie było to takie łatwe) oraz cechy dobrego baristy. Kurs zakończył się egzaminem teoretycznym i praktycznym, który wszyscy zdali z mniejszymi lub większymi kłopotami. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że mogliśmy poszerzyć swoją wiedzę na temat  kawy. Zachęcamy wszystkich do rozwijania swoich zdolności i zainteresowań.

Przygotowały: Monika Puszkin i Anna Zając

galeria zdjęć

 

Grzesiek i Mateusz w finale ogólnopolskiego konkursu informatycznego!

Gdy rówieśnicy odbierali świadectwa i gratulacje Grzesiek z Mateuszem wyruszyli do Krakowa. 25 kwietnia w siedzibie Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie odbył się finał ogólnopolskiego konkursu informatycznego "ITE NetRiders Polska 2014". Spośród blisko 500 uczestników z całej Polski do finałowej rudny zakwalifikowana została 20-stka. W tym gronie świetnie spisali się nasi reprezentanci. Ostatecznie Grzesiek zajął 7 miejsca, natomiast Mateusz był dziewiąty. To już ostatnie okazje dla chłopaków do reprezentowania naszej szkoły w informatycznych konkursach (ostatnią będzie finał Ligi Informatycznej oraz podsumowanie Akademii Oraclea) - dlatego serdecznie dziękuję im za godne reprezentowanie i bardzo dobre wyniki okupione ciężką pracą, systematycznością i determinacją w rywalizacji z krajową czołówką. Ostatni wyjazd utwierdza nas w przekonaniu, że przez ostatnie cztery lata mieliśmy przyjemność pracować z wspaniałymi ludźmi, o których z pewnością jeszcze nie raz usłyszymy, czyt. "Młode Wilki".

Maciej Matusik

 

Finał "GIMNAZJADY INFORMATYCZNEJ 2014"

14 kwietnia 2014 po blisko dwumiesięcznych zmaganiach w Zespole Szkół Agro-Technicznych w Ropczycach odbył się ostatni finałowy etap konkursu informatycznego pod nazwą „Gimnazjada Informatyczna”. Celem konkursu jest zainteresowanie uczniów przedmiotami informatycznymi, ich popularyzacja oraz motywacja uczestników do poszerzania swoich wiadomości z zakresu informatyki poprzez rywalizację z rówieśnikami. Konkurs prowadzony był przez Internet (drogą on-line) z wykorzystaniem serwisu e-learningowego naszej szkoły, natomiast samo rozstrzygnięcie (etap finałowy) konkursu odbyło się on-line w siedzibie organizatora.

Uczestnicy rozpoczęli konkurs etapem „0” gdzie mieli do dyspozycji dwa testy próbne, dzięki nim zapoznali się z techniczną stroną przebiegu rywalizacji. Właściwy konkurs rozpoczął się etapem pierwszym podczas którego zawodnicy rozwiązywali test złożony z 20 pytań. Etap drugi to kolejny test dostępny on-line, suma punktów z etapu pierwszego i drugiego uprawniała 15 najlepszych uczestników do udziału w teście finałowym. Zakres pytań, które pojawiły się w testach obejmowały podstawę programową dla gimnazjum oraz ogólne zagadnienia związane z Informatyką. Do konkursu przystąpiło ponad 100 zawodników z gimnazjów powiatu ropczycko-sędziszowskiego i ościennych. Po finalnej rozgrywce wyłoniliśmy zwycięzców: I miejsce Artur Przystaś z Gimnazjum w Wiśniowej, II miejsce Hubert Adamus z Zespołu Szkół nr 2 w Ropczycach, III miejsce Dawid Siwiec z Gimnazjum w Czarnej. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Dyrektora Zespołu Szkół Agro-Technicznych Pana Pawła Bujnego.

Wszystkim finalistom a szczególnie zwycięzcom GRATULUJEMY! i już dzisiaj zapraszamy na 6 edycję „Gimnazjady Informatycznej”, która odbędzie się za rok.

ppasko

 

Mamy III miejsce w Europejskim Konkursie Kulinarnym!!!

Organizatorami tegorocznego konkursu był: Zespół Szkół Gospodarczych i Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, którego głównym tematem była
„Wołowina z podkarpackiej zagrody”. Zadaniem uczestników było wykonanie 6 porcji dania zasadniczego z wykorzystaniem   polędwicy wołowej ,dowolnego sera, czerwonego wina półwytrawnego, dwóch wybranych warzyw z zastosowaniem technik zachowujących wysoką wartość odżywczą produktów.W tym roku w konkursie wzięło udział 8 drużyn z Polski, Słowacji i Ukrainy.  Naszą szkołę reprezentowała Natalia Wiktor, uczennica klasy II b TŻiUG oraz Grzegorz Pociask, uczeń klasy I TŻiUG. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, w tym sprzęt AGD. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

M.Charchut, H. Wiktor

 

Finał 6-tego sezonu Międzyszkolnej Ligi Informatycznej

30 maja rozegraliśmy ostatni etap międzyszkolnego konkursu informatycznego. W finale spotkali się reprezentanci z najlepszymi wynikami sezony zasadniczego. Naszą szkołę reprezentowali: Dominik Pondo, Mateusz Siwiec, Damian Róg, Dominik Toton, Mikołaj Sydor, Grzegorz Majka, Mateusz Śliwa, Damian Pazdan oraz jedyna dziewczyna w finale - Judyta Świder. Po analizie wyników z poszczególnych miesięcy mieliśmy duże apetyty na podium. Nasi informatycy i tym razem nas nie zawiedli. W młodszej kategorii Dominik Pondo zajął drugie miejsce, natomiast w starszej grupie wiekowej Grzesiek Majka obronił zeszłoroczny wynik i znów był bezkonkurencyjny. Zaraz za nim znalazł się Mateusz Śliwa. Tak więc połowa miejsc na podium przypadła naszym uczniom. W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło blisko 400 uczniów z pięciu szkół powiatu dębickiego i ropczycko-sędziszowskiego. Gratulujemy świetnego wyniku i już dziś zapraszamy do przyszłorocznego sezonu!

Maciej Matusik

 

Rajd Klonowy „Pieniny”

Jak co roku, w ostatni weekend maja, uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunem szkolnego koła PTTK panem Romanem Feretem wyruszyli na Rajd Klonowy. W tym roku mieliśmy okazję podziwiać malownicze Pieniny. Trzy Korony (982 m. n.p.m. ) to najwyższy szczyt Pienin Środkowych.  Cały Masyw Trzech Koron zbudowany jest z wapieni rogowcowych i składa się z pięciu szczytów: Okrąglicy, Płaskiej Skały, Nad Ogródki, Pańskiej Skały i Niżniej Okrąglicy. Celem naszej wycieczki było wyjście na  najwyższy  szczyt Trzech Koron (Okrąglicy),  gdzie znajduje się platforma widokowa otoczona barierkami, zwana  glorietką. Ruch odbywa się tam jednostronnie, wchodzimy lewym wejściem, wracamy prawym. Po kilku ostrych podejściach i wytrwałym marszu udało się to nam dotrzeć na szczyt, skąd  mogliśmy podziwiać  Przełom Dunajca, Małe Pieniny, Tatry, Podhale, Spisz, Beskid Żywiecki i Czerwony Klasztor na Słowacji. Z glorietki do lustra Dunajca jest 500- metrowa przepaść.

Pani przewodnik opowiedziała nam o rzadkich roślinach jakie tam rosną  (m.in. naskalne rośliny wapieniolubne): mniszek pieniński, złocień Zawadzkiego, rozchodnik wielki. Rozchodnik wielki jest rośliną żywicielską dla gąsienic – Niepylaka Apollo ( rzadki i chroniony gatunek motyla – symbol PPN). Pani przewodnik opowiedziała nam  również wiele ciekawostek na temat tego miejsca . Planowaliśmy również zdobyć inny szczyt Pienin - Sokolicę, ale niestety rozpętała się ogromna burza i zaczął padać deszcz z gradem więc w pośpiechu musieliśmy powrócić do Krościenka. Mimo trudnych warunków pogodowych, jakie były pod koniec wycieczki, jesteśmy bardzo zadowoleni z wyjazdu i czekamy na kolejne.

Patrycja Wojtaszek , Diana Kujda, kl. II a  TŻiUG

 

„Żywienie filarem zdrowia człowieka” XXI Sesja Popularno-naukowa w ZSG w Rzeszowie

Już po raz piąty  uczniowie naszej szkoły brali udział w Sesji Popularno-naukowej, która odbyła się 30.04.2014r, w Zespole Szkół Gospodarczych w Rzeszowie . Tym razem nasi uczeniowie z klasy IIb Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych: Karolina Mucha i Bartek Cyzio, pod kierunkiem pani H. Wiktor i M. Charchut , przygotowali konkursowy  referat i multimedialną prezentację pt. „Nawyki żywieniowe młodzieży i ich wpływa na zdrowie ”, natomiast Gabriela Wdowik i Agata Tułecka z klasy III TAK, przygotowały plakat pt. „Wybierz zdrowie”. Spośród kilkunastu nadesłanych na konkurs referatów  nasz, jako jeden z trzech, został wybrany i zakwalifikowany do odczytania na forum sesji.  Plakat Justyny zdobył I miejsce w kategorii -  najlepszy przekaz. Za swoją pracę uczennice otrzymały dyplomy.

Sesje organizowane są głównie dla uczniów z Sieci Szkół Promujących Zdrowie, zarówno szkół średnich ogólnokształcących , jak też zawodowych  pragnących rozwijać zainteresowania i pogłębiać wiedzę z zakresu technologii żywności, żywienia człowieka i technologii gastronomicznej.

Do udziału w sesjach zapraszani są też uczniowie deklarujący chęć udziału w sesji. W ten sposób poszerzany jest krąg osób interesujących się problematyką żywności i żywienia człowieka. Działanie to ma bezpośredni wpływ na realizację programu edukacji prozdrowotnej w szkołach.
W tym roku uczestnikami  sesji była  między innymi młodzież z Mielca, Kolbuszowej, Jarosławia,  Łańcuta, Brzozowa, Oleszyc, Rzeszowa oraz naszej szkoły.

Młodzieżowa, miła atmosfera spotkania, naukowy charakter, bezpośredni kontakt z wykładowcami wyższych uczelni, spotkania uczniów gotowych pogłębiać swoją wiedzę i nauczycieli wymieniających poglądy, motywują uczniów i nauczycieli do odnoszenia sukcesów, stwarzają okazję do poszukiwania źródeł wiedzy w otoczeniu. Ponadto tego typu spotkania mogą być pomocne i nieocenione w przygotowywaniu uczniów do olimpiad i konkursów o tematyce żywieniowej.

H.Wiktor, M.Charchut

 

Uczestniczyliśmy w Targach Szkół

9 maja 2014r. przedstawiciele naszej szkoły odwiedzili Publiczne Gimnazjum im. ks. Jerzego Popiełuszki w Wielopolu Skrzyńskim.  Zarówno my, uczniowie Agro, jak i uczniowie innych szkół ponadgimnazjalnych, przedstawiliśmy swoje oferty, aby zapoznać gimnazjalistów z kierunkami  kształcenia i pomóc młodzieży w podjęciu  tak ważnej decyzji, jaką jest wybór średniej szkoły. Nasza załoga z kuchni jak zwykle nie zawiodła i tym razem przygotowała wyśmienite potrawy w stylu włoskim, takie jak makaron, ravioli ze szpinakiem , tortillę z grosem oraz makaron z pesto. Każda potrawa została przygotowana na miejscu na oczach gimnazjalistów. W ten sposób uczniowie mogli zobaczyć jak pracujemy i  jakich używamy sprzętów.  Najbardziej kubki smakowe pobudziła tortilla z gyrosem.  Był to bardzo pracowity dzień. Mamy zatem nadzieję, że przedstawioną prezentacją zachęciliśmy wiele osób do wybrania właśnie naszej szkoły.

Patrycja Wojtaszek, Diana Kujda kl. II TŻ „a”

 

Wojtek na drugim miejscu w konkursie informatycznym!

Wojtek Banaś z trzeciej klasy technikum informatycznego został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego polegającego na stworzeniu witryny internetowej z użyciem aplikacji WebWave CMS. W rywalizacji nasz reprezentant uległ tylko jednemu przeciwnikowi zachwycając jury konkursu swoim projektem. Dzięki swojej ciężkiej pracy wygrał nagrodę w wysokości 500 zł oraz zdobył cenne doświadczenie w projektowaniu stron internetowych.

Maciej Matusik

 

Gratulujemy kolejnym stypendystom!

29 kwietnia opublikowano listy rankingowe programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych z terenu województwa podkarpackiego. Spośród naszych uczniów wybrano sześcioro: Grzegorza Majkę, Mateusza Babicza, Szymona Wośko, Macieja Skórkę, Kingę Rokosz oraz Annę Marciniec. Bardzo cieszy nas fakt, że z każdym rokiem przybywa w naszej szkole w ten sposób wyróżnianej młodzieży.

Maciej Matusik

 

W hołdzie ofiarom obozu w Pustkowie

30 kwietnia 2014 r. uczniowie naszej szkoły z pocztem sztandarowym uczestniczyli w uroczystości upamiętniającej 70. rocznicę wyzwolenia obozu pracy przymusowej w Pustkowie. W latach 1940-1944 zamordowano tutaj około piętnaście tysięcy jeńców różnej narodowości. Tylko nielicznym jeńcom udało się uciec z transportów zmierzających do obozu, gdzie każdy z więźniów przeżył gehennę. Głód, nieludzkie traktowanie, grozę przedwczesnej śmierci. Na miejscu dawnego krematorium dziś znajduje się pomnik. Zachowało się też palenisko, a także bunkier, gdzie przechowywano ciała zamordowanych. Góra Śmierci, na której stoją dziś monumenty upamiętniające ofiary, to wielkie cmentarzysko i przestroga dla żyjących.

 

Więcej…

 

Obchody Światowego Dnia Zdrowia 2014

W dniu 08 kwietnia 2014, (we wtorek) obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia pod hasłem "Choroby Wektorowe". W ramach tego dnia na sali gimnastycznej odbył się turniej w Piłce Siatkowej drużyn mieszanych, tzw. miksów ( 3 dziewczyny, 3 chłopców). W zawodach udział wzięło 6 drużyn. Zawody rozgrywane były w dwóch grupach, systemem „każdy z każdym”. Najważniejszym wymogiem do przystąpienia do gry, w każdej drużynie, był uśmiech na twarzy i dobra zabawa. Każdy zawodników otrzymał zdrowy poczęstunek.Największe emocje budziły spotkania o pierwsze jak i trzecie miejsce, gdzie pojedynki były bardzo wyrównane. Klasyfikacja wygląda następująco, miejsce: 1. IV TG, 2. II bTZ, 3. II Ti, 4. III Ku. W składzie drużyny zwycięskiej byli: Wojtaszek Anna, Świętoń Patrycja, Skóra Monika, Zawisza Aneta, Babicz Mateusz, Bezara Kamil, Jasek Dominik, Czapka Mateusz, a organizatorami turnieju byli Przywara Janusz, Chmura Maciej. Na ekranach multimedialnych prezentowaliśmy materiały o tematyce prozdrowotnej oraz przedstawiliśmy prace laureatów konkursu "Profilaktyka oczami młodego człowieka"

 

J.S.

 

Kurs barmański i flair

W dniach 17.03-10.04.2014 r. w naszej szkole odbywał się kurs barmański, w którym udział brali uczniowie klas III TŻ i II b TŻ. Już pierwszego dnia pan prowadzący Waldemar Mucha- mistrz Polski "Finlandia Vodka Cap 2009 "zaskoczył nas egzaminem wstępnym. Na początku zgłębialiśmy wiedzę teoretyczną, a w następnych dniach uczyliśmy się sporządzania i serwowania drinków. Trzeba przyznać, że w czasie zajęć wszystkim dopisywał dobry humor. Najbardziej zaskoczyły nas drinki płonące min. Sambuca oraz shoty "tęczówki". Grupie spodobały sięzajęcia, na których sporządzaliśmy Coblery. Wymyślaliśmy własne receptury i mogliśmy wykazać się inwencją twórczą. Odkryliśmy również tajemnicę Rabinow Shots. W ostatnich trzech dniach kursu mieliśmy zajęcia z flairu z panem Mariuszem Grzesikiem, dwukrotnym v-ce mistrzem Polski barmanów flair i reprezentantem Polski na mistrzostwach świata w Singapurze. Sztuka ta nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. Mimo początkowych trudności z zadaniem poradziliśmy sobie bardzo dobrze (tak przynajmniej twierdzi pan Mariusz ). Nie obeszło się jednak bez małych obrażeń, tzn. siniaków na rękach i lekkich zadrapań. Kurs zakończył się egzaminem teoretycznym i praktycznym, który wszyscy zdali. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że mogliśmy poszerzyć swoją wiedzę na temat barmaństwa. Zachęcamy wszystkich do rozwijania swoich zdolności i zainteresowań.

Patrycja Sado, Agnieszka Sowiźrał kl. III TŻ