Współpraca ze Związkiem Młodzieży Wiejskiej

http://prezi.com/pccb2wtvsqb0/?utm_campaign=share&utm_medium=copy&rc=ex0share

Warsztaty szkoleniowe dla liderów „ Model szkolnego przedsiębiorstwa społecznego na obszarach wiejskich i miejsko – wiejskich”

Więcej…

 

Międzyszkolna Liga Informatyczna - runda II

Jeszcze przed przerwą świąteczną rozgrywaliśmy drugą rundę międzyszkolnego konkursu informatycznego. Jak każdego miesiąca uczestnicy stanęli do rozwiązywania testów online składających się z 30 losowo wybranych pytań z różnych dziedzin informatyki. Aktualnie aktywnie w konkursie bierze udział ok. 200 uczestników z 5 szkół powiatu dębickiego i ropczycko-sędziszowskiego. Wśród czołowych miejsc w kwalifikacji generalnej nie mogło zabraknąć naszych reprezentantów. W młodszej grupie wiekowej najlepsze wyniki osiągnęli Dominik Toton (piąte miejsce) oraz Dominik Pondo i Damian Szpak (miejsce siódme i dziewiąte). Natomiast w grupie starszej już tradycyjnie w ścisłej czołówce znalazł się Grzesiek Majka (miejsce trzecie) a także Wojtek Banaś i Tomek Łusiewicz (miejsca ósme i dziewiąte). Kolejna runda już 13 i 14 stycznia. Trzymamy więc mocno kciuki za naszych zawodników i zawodniczki!

Maciej Matusik
klasyfikacja generalna

 

Tolerancja dla chorych na AIDS

Pierwszy grudnia został ogłoszony Światowym Dniem Walki z AIDS, w dniu 15.12.2013 r. w naszej szkole kolejny raz nasza młodzież miała okazję obejrzeć program profilaktyczny o AIDS.W tym roku młodzież przedstawiła historię młodego człowieka,   który poprzez brak wiedzy, nieuwagę i chęć dorównania innym zaraził się wirusem HIV. Jednak ten młody człowiek nie został sam ze swoją chorobą, dzięki otwartości i wsparciu bliskich otrzymał pomoc. Wygodnie jest odwrócić głowę w inną stronę i udawać, że się nie widzi i nie słyszy, ...najczęściej wtedy, gdy powinniśmy zareagować, ale nie wiemy jak lub boimy się. Usprawiedliwiamy się pseudo tolerancją, nie reagujemy z bezradności i strachu.  Poprzez program chcieliśmy uświadomić młodzieży jak ważny jest to problem a  ludzie zarażeni żyją obok nas. Pokazaliśmy, że nie trzeba  obawiać się kogoś, kto jest nosicielem wirusa HIV lub choruje na AIDS. Osoba zarażona potrzebuje przyjaciół. Program przygotowała młodzież z klas: II Tża, II Tak/Ti oraz III Ti pod kierunkiem nauczycielki języka niemieckiego pani Bernadety Bokoty oraz nauczycielki języka angielskiego pani Agnieszki Piskorowskiej.

Bernadeta Bokota

 

Podsumowanie realizacji projektu „System wsparcia i promocji produktu lokalnego i tradycyjnego przez Powiat Ropczycko-Sędziszowski”

Podsumowanie realizacji projektu „System wsparcia i promocji produktu lokalnego i tradycyjnego przez Powiat Ropczycko-Sędziszowski”

Projekt realizowany w okresie od 1 stycznia 2013 do 31 grudnia 2013 r. przez Powiat Ropczycko-Sędziszowski w partnerstwie z Centrum Kultury w Ropczycach i Zespołem Szkół Agro-Technicznych w Ropczycach.

 

Więcej…

 

Stypendia Prezesa Rady Ministrów

17 grudnia 2013 r. W Wyższej Szkole Prawa Administracji w Rzeszowie najlepsi uczniowie z województwa podkarpackiego otrzymali stypendia Prezesa Rady Ministrów. Wyróżnienia 241 uczniom wręczyli: Podkarpacki Kurator Oświaty - Jacek Wojtas, Małgorzata Chomycz –Śmigielska – Wojewoda Podkarpacki, Renata Butryn –Poseł na Sejm."Stypendia to wspaniałe wyróżnienie, ale aby je zdobyć trzeba trwale i systematycznie pracować cały rok szkolny. Przyznanie stypendium jest dla uczniów wielkim wyróżnieniem i zaszczytem, a zarazem nagrodą za coroczną pracę i uczniowski trud" – podkreślali  dostojni goście. Wśród najlepszych uczniów znalazła się Kinga Rokosz - uczennica klasy IV Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego, która po raz trzeci odebrała stypendium Prezesa Rady Ministrów.

Więcej…

 

Godzina kodowania!

Godzina Kodowania to pierwszy krok w podróży do wiedzy o tym, jak działa nowoczesna technologia i jak tworzyć w niej nowe aplikacje. To możliwość zasmakowania prawdziwej informatyki w czasie 60 minut. Podczas Tygodnia Informatyki (Computer Science Education Week, 9-15 grudnia) spodziewamy się, że ponad 10 milionów osób z całego świata w wieku od 6 do 106 lat przyłączy się do naszej akcji. W Godzinie Kodowania można brać udział będąc w szkole lub na uczelni, w miejscu pracy, w domu lub w dowolnym innym miejscu. Musisz mieć jedynie godzinę i osiągalny Internet z Twojego komputera lub urządzenia mobilnego. Postępuj zgodnie z kolejnymi krokami, aby być razem z nami. Życzymy powodzenia i sukcesów, a przede wszystkim dobrej zabawy!

Kliknij tutaj by przyłączyć się do zabawy w programowanie. Jeśli potrzebujesz więcej informacji proszę o kontakt z Panem Pawłem Paśko (ppasko@windowslive.com) sala 220. Zachęcam wszystkich uczniów, nie tylko informatyków do wzięcia udziału w akcji i życzę miłej zabawy!

 

GIS Day 2013

W dniu 25 listopada uczniowie trzeciej i czwartej klasy technikum geodezyjnego uczestniczyli w obchodach GIS Day 2013 w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu. GIS Day to coroczna, międzynarodowa impreza skierowana do użytkowników i pasjonatów Systemów Informacji Geograficznej (GIS), która na świecie odbywa się zawsze w listopadzie, podczas Tygodnia Świadomości Geograficznej i organizowana jest pod patronatem firmy ESRI (Environmental Systems Research Institute). W Polsce Międzynarodowy Dzień Systemów Informacji Geograficznej został zorganizowany w 30 miejscach na terenie całego kraju. Organizacją jedynej na Podkarpaciu imprezy GIS DAY zajął się Instytut Inżynierii Technicznej PWSTE w Jarosławiu. Program święta obchodzonego pod hasłem „Mapy Komputerowe i Globalny System Pozycyjny GPS” obejmował min. referatową sesję popularnonaukową dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, konkurs rozpoznawania obiektów i lądów na obrazach satelitarnych oraz przedstawienie przykładowych wdrożeń technologii skaningu laserowego w zastosowaniach GIS. Udział w wydarzeniu z pewnością umożliwił uczniom zapoznanie się z narzędziami GIS oraz  interesującymi osiągnięciami w tej dziedzinie.

M.M

 

Byliśmy na Międzynarodowych Targach Wyposażenia Hoteli i Gastronomii HORECA w Krakowie

Wraz z  moimi  kolegami  i koleżankami z klasy IIb TŻiUG  , III Ku i IV TŻiGD oraz z opiekunami p. H. Wiktor, p. M. Charchut i p. R. Feretem w dniu 15 listopada 2013 r. byliśmy na wycieczce zawodowej w Krakowie.  Najważniejszym celem naszego wyjazdu był udział w  Międzynarodowych  Targach  Wyposażenia Hoteli i Gastronomii HORECA.  Blisko 300 wystawców z kraju i zagranicy prezentowało oferty wyposażenia obiektów gastronomicznych i noclegowych a także różnego rodzaju napoje, artykuły spożywcze dla gastronomii oraz wina z całego świata.

Więcej…

 

Uwaga konkurs!!!

W dniu 11.XII.2013 r. o godzinie 10.00 w sali 115 odbędzie się szkolny konkurs pod hasłem „Stół Bożonarodzeniowy pięknie nakryty”.
Do konkursu zapraszamy 2- osobowe drużyny.
Aranżacja stołu jest dowolna, elementy dekoracyjne we własnym zakresie, zastawę stołową zapewnia szkoła.
Zgłoszenia do konkursu przyjmują: M.Charchut i H.Wiktor do dnia 6.XII.2013r.
O wzięciu udziału w konkursie decyduje kolejność zgłoszeń.
Na zwycięzców czekają nagrody!

 

Udany początek szóstego sezonu Ligi Informatycznej

18 i 19 listopada wystartowaliśmy z corocznymi zmaganiami informatyków reprezentujących szkoły powiatu dębickiego i powiatu ropczycko-sędziszowskiego uczących się w zawodzie technik informatyk oraz teleinformatyk. Tak jak w latach poprzednich do rywalizacji stanęła spora grupa zawodników i zawodniczek. W sumie sezon zaczęło blisko 200 osób. W młodszej grupie wiekowej naszą szkołę najlepiej reprezentowali Mikołaj Sydor i Dominik Pondo, natomiast wśród starszych zawodników jak zawsze dobry "występ" zaliczył Grzesiek Majka, który od raz wyszybował na szczyt tabeli. Dzielnie wspiera do kolega z klasy - Tomasz Łusiewicz oraz Wojtek Banaś z klasy trzeciej. Po udanej inauguracji sezonu czekamy na utrzymanie wysokiej formy i kolejne przesunięcia w górę wewnątrz klasyfikacji generalnej.

Maciej Matusik
klasyfikacja generalna

 

Obejrzeliśmy "Kordiana"

7 listopada o godz. 11.00 odbył się ostatni spektakl "Kordiana" w krakowskim teatrze im. Juliusza Słowackiego. Inscenizacja w reżyserii Janusza Wiśniewskiego nie schodziła z afisza od 2006 roku. Krakowski "Kordian" okazał się niełatwą lekcją edukacji teatralnej dla młodzieży zajmującej wszystkie miejsca na widowni. Lektura szkolna, jeden z największych polskich dramatów romantycznych. Dramat młodego człowieka, który pyta: jak żyć i czy żyć? Co to jest patriotyzm i gdzie się podziały autorytety? Inscenizacja niełatwa w odbiorze, a zarazem dynamiczna i zaskakująca. Spektakl był także ostatnim występem Nestora Teatru im. J. Słowackiego - Mariana Cebulskiego, którego pożegnano z honorami i owacją, co było dla młodej widowni dobrą lekcją szacunku wobec zasłużonego i wybitnego człowieka teatru.

Wycieczka do Krakowa zawsze ma swój niepowtarzalny urok, nawet w deszczowy dzień, dlatego nie mogliśmy sobie odmówić spaceru na Wawel. Wyjazd do teatru zorganizowała pani Sabina Urbanek, zachęcając miłośników teatru z różnych klas do udziału w wycieczce.

 

Święto Szkoły 2013

Co roku, w rocznicę śmierci Wincentego Witosa obchodzimy Święto Szkoły. W tym roku uroczystość odbyła się 29 października. Patron naszej szkoły był politykiem, działaczem ruchu ludowego i trzykrotnym premierem II RP.  „Kiedy nie było Polski – dążyć do niej, gdy przyszła – pracować dla niej, a gdy była w potrzebie – bronić jej!”- tak o nadrzędnym celu swojej działalności mówił Wincenty Witos.

Dzień Święta Szkoły rozpoczęliśmy od  Mszy Św., która wprowadziła nas w uroczysty i podniosły nastrój. Oprawę muzyczną liturgii przygotowali uczniowie pod kierunkiem pani Agnieszki Dąbroś i pani Beaty Zawiszy. Następnie zaproszeni goście oraz pierwszoklasiści przybyli do auli szkolnej, by uczestniczyć w dalszych uroczystościach. Pani dyrektor Janina Mussur szczególnie serdecznie powitała gości z Ukrainy - nauczycieli i uczennicę Ekologicznego Kolegium Lwowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Rolniczej, przybyłych w towarzystwie dyrektora uczelni Igora Flysa. Zaproszenie do wspólnego świętowania przyjęli także: pani Dorota Strzyż - wicestarosta powiatu, pan Bolesław Bujak - burmistrz Ropczyc, pan Stanisław Sosnowski - profesor WSI-E, pani Zofia Mudryk - przewodnicząca Rady Rodziców.

więcej zdjęć - GALERIA

 

Więcej…

 

Akcja Honorowego Krwiodawstwa 2013

W dniu 17.10.2013 r. w Centrum Kultury w Ropczycach uczniowie Zespołu Szkół Agro-Technicznych w Ropczycach brali udział w Akcji Honorowego Krwiodawstwa. Do Ropczyc przyjechała ekipa wyjazdowa Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Rzeszowa. W trakcie akcji zarejestrowanych zostało 30 uczniów naszej szkoły. 22 oddało honorowo krew,  w tym większość  po raz pierwszy. W grupie tej nie brakowało dziewcząt. Każdy z oddających krew otrzymał tradycyjnie 10 czekolad oraz kilka gadżetów.  Do Stacji Krwiodawstwa przekazaliśmy prawie 10 litrów krwi pełnej. Serdecznie dziękuję za wspaniały gest, za darowanie cząstki siebie dla ratowania życia i zdrowia potrzebujących. Gratulacje dla odważnych !!!

Klub HDK PCK

J. S.

 

XIX Edycja Międzyszkolnego Konkursu „Wybieram Trzeźwość”

Konkurs został zorganizowany przez Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 18 grudnia 2013r.

Udział w tym konkursie wzięli:

Molek Gabriela, Nowak Katarzyna, Michał Balasa, Paulina Totoń, Damian Szpak, Katarzyna Majchrowicz, Szymon Wośko, Bartłomiej Delekta, Dawid Ligęza Bernadetta Świder . Nasi koledzy i koleżanki byli pod opieką p. Małgorzaty Pięty oraz p. Sylwii  Majki-Białorudzkiej. Szymon Wośko otrzymał wyróżnienie za prace literacką, II miejsce zajęli: Paulina Totoń, Michał Balasa i Damian Szpak za pracę multimedialną. Gratulujemy.

G.Molek

 

Wspólne kolędowanie

20 grudnia zagrali i zaśpiewali nasi uczniowie, którzy poprzez swoje występy przybliżyli wszystkim magię świąt Bożego Narodzenia. W wykonaniu młodzieży wysłuchano najpiękniejszych kolęd, pastorałek i pieśni bożonarodzeniowych. Utwory znakomicie jak zawsze wykonali: Justyna Madeja, Karolina Kujda, Edyta Dubiel, Magdalena Durał, Agata Dziedzic, Konrad Jarzębski, Szymon Ziemiński, Łukasz Koczela, Adam Dobek i Witold Ferfecki. Oprawę muzyczną zapewnili: Paweł Niewiarowski, Bartłomiej Kulig, Bartłomiej Delekta oraz Kamil Żurad.

Ponadto w koncercie udział wzięli: Daria Wiktor, Klaudia Nowacka, Kamil Bieszczad, Daniel Mucha, Waldemar Zaręba, Ewelina Wójcik, Sylwia Wójcik, Magdalena Pociask, Diana Kujda, Michał Balasa, Mateusz Ignac, Paweł Przypek, Tomasz Łusiewicz, Jakub Kusowski oraz Łukasz Kot.

Przepiękną scenerię Świąt Bożego Narodzenia, pachnącą choinkami i przepełnioną deszczem światełek zaprojektowała p. Bernadeta Bokota. W wykonaniu pomagali uczniowie klasy II a Tż i IV Ti.

Nie zabrakło również kolędników,  którzy złożyli wszystkim obecnym góralskie życzenia. Wspominaliśmy także tych, których już zabraknie przy naszych stołach,  naszych bliskich zmarłych, naszych nauczycieli, pracowników oraz uczniów z naszej szkoły. Dla nich wykonano „Kolędę dla nieobecnych”.

W magicznej atmosferze Bożego Narodzenia, oświetlonej światełkami choinki, przygotowywano się wspólnie do przeżywania najpiękniejszych w roku świąt…

B. Bokota, J.Doroba

Więcej…

 

KONKURS FOTOGRAFICZNY

 

 

Konkurs wiedzy o Tuwimie

Rok 2013 został ogłoszony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Rokiem Juliana Tuwima. 27 grudnia przypada sześćdziesiąta rocznica śmierci poety, który zmarł w 1953 roku. Ten nieprzeciętny Skamandryta poprzez swoją twórczość kształtował język i wyobraźnię Polaków, ucząc ich poczucia humoru i optymizmu w codziennym życiu. Twórczość Tuwima stała się także inspiracją dla muzyków, wiele jego wierszy stało się przebojowymi piosenkami. Któż nie słyszał takich hitów jak  "Miłość ci wszystko wybaczy" czy "Mimozami jesień się zaczyna"?

W Roku Tuwima uczniowie naszej szkoły mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę o życiu i twórczości poety przystępując do konkursu, zorganizowanego 18 grudnia przez panią Katarzynę Czajkowską i panią Jolantę Kosiak. W pierwszym etapie konkursu wszyscy uczestnicy wykazali się bardzo dobrą znajomością biografii poety więc konieczna była dogrywka, polegająca na interpretacji wylosowanego wiersza Tuwima. Ostatecznie spośród 27 uczestników wyłoniono zwycięskie drużyny. I miejsce zajęła drużyna z klasy III TGE w składzie: Dorota Tylutki, Aleksandra Przybek i Justyna Wośko. II miejsce przypadło uczennicom z klasy II: Justynie Pasowicz, Patrycji Paściak i Paulinie Totoń. III nagroda powędrowała do chłopaków z klasy III TI: Jacka Kmiecia, Krzysztofa Wajdy i Pawła Plisa. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni. Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach polonistycznych!

MP

 

Więcej…

 

Wokół świątecznego stołu – wigilia w skansenie

13 grudnia 2013 r. klasa II TGE wraz z panią Małgorzatą Piętą oraz panią pedagog Sylwią Majką-Białorudzką wybrała się do skansenu w Kolbuszowej na Wigilię klasową. Na samym początku obejrzeliśmy film przedstawiający obyczaje wigilijne w dawnych czasach. Następnie zwiedziliśmy starą olejarnię oraz chałupę, gdzie pani przewodniczka opowiedziała nam ze szczegółami o świątecznym wystroju izby i wróżbach wigilijnych. Dowiedzieliśmy się, dlaczego panny w wieczór wigilijny nasłuchiwały, skąd dochodzi szczekanie psów  i po co pod świąteczny stół kładziono siekierę. Później wróciliśmy do budynku starej szkoły, gdzie czekały na nas panie, które pomogły nam w przygotowaniu wigilijnych potraw. Największą przyjemność sprawiło nam lepienie pierogów, które mimo iż nie były idealne i tak wszystkim smakowały ;). Chętne osoby mogły nauczyć się, jak zrobić tradycyjne słomiane łańcuchy na choinkę. Gdy wszystkie potrawy były już gotowe,  zasiedliśmy do wspólnej wieczerzy. Przed posiłkiem umyliśmy ręce w misce z wodą, do której włożone były pieniądze, co ma nam przynieść szczęście w następnym roku. Wszystkie potrawy jedliśmy drewnianymi łyżkami, co nie było wcale łatwe. Na stole pojawiły się kolejno tradycyjne potrawy: barszcz z grzybami, groch z kapustą, pierogi i kompot z suszek. Naszą klasową Wigilię zakończyliśmy tradycyjnym śpiewaniem kolęd. Do domu wracaliśmy zadowoleni, ponieważ bardzo miło spędziliśmy czas.

Kamila Wójcik, kl. II TG
galeria zdjęć

 

Regionalna Akademia Oracle

W dniu 30.11.2013 r. na terenie Zakładu Systemów Rozproszonych Politechniki Rzeszowskiej odbyły się pierwsze zajęcia w ramach III edycji Regionalnej Akademii Oracla. W zajęciach tych wzięło udział czterech uczniów z klasy czwartej technikum informatycznego: Mateusz Róg, Damian Plezia, Rafał Kujda oraz Dominik Zych. Zajęcia zostały podzielone na dwa bloki - bazy danych/SQL oraz systemy operacyjne/UNIX.

Regionalna Akademia Oracle to inicjatywa, której celem jest zachęcenie uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do poszerzania wiedzy na temat produktów i rozwiązań marki Oracle. Szkoły członkowskie realizują program szkoleniowy w oparciu o profesjonalne materiały opracowane specjalnie dla Akademii oraz przy wsparciu Politechniki Rzeszowskiej i firmy Oracle Polska. Uczestnicy mają możliwość korzystania ze szkoleń, spotkań ze ekspertami IT oraz warsztatów.

Ostatnim etapem programu szkoleniowego będzie III Olimpiada Informatyczna Oracle dla Uczestników Regionalnej Akademii Oracle oraz innych uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjanych, które zgłoszą się do udziału w Olimpiadzie.

Maciej Matusik

 

Zwycięstwo Tomasza Łusiewicza w konkursie IPN „Stan wojenny w relacjach świadków historii”

Tomasz Łusiewicz oraz Judyta Świder z klasy IV technikum w zawodzie Technik Informatyk, pod opieką Pani Agnieszki Kasprzyk wzięli udział w Konkursie na temat Stanu wojennego w relacjach świadków historii.
Konkurs polegał na przygotowaniu materiału multimedialnego, prezentującego relację świadka historii z okresu stanu wojennego. Zorganizowany został przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Patronat nad konkursem objął Zarząd Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność". Tomasz Łusiewicz zajął pierwsze miejsce, Judyta świder wyróżnienie. Laureatom serdecznie gratulujemy!

Wręczenie nagród w III edycji konkursu „Stan wojenny w Polsce", zatytułowanej „Stan wojenny w relacjach świadków historii", odbędzie się 12 grudnia 2013 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w o godz. 17.00.

A. Kasprzyk

 

Dorota wyróżniona w Konkursie Poezji Religijnej

29 listopada 2013r. o godzinie 10:00 w Domu Kultury "Sokół" w Strzyżowie odbyły się eliminacje do Podkarpackiego Konkursu Poezji Religijnej, które były rozgrywane w dwóch kategoriach, tj. recytacja i śpiew. Naszą  szkołę w kategorii recytacja reprezentowała Dorota Tylutki, która przygotowała dwa utwory: „Co mi mówisz, strumieniu” Karola Wojtyły i „Kolędę” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Dorota urzekła jurorów swoją interpretacją wierszy w wyniku czego otrzymała wyróżnienie oraz pamiątkową nagrodę. W kategorii śpiew reprezentantami naszej szkoły byli: Karolina Kujda kl. IITE - wokal, Bartłomiej Kulig kl. II TIA - klawisze, Patryk Skóra kl. II TMR - gitara elektryczna, Wojciech Bochnak kl. III TMR - gitara akustyczna oraz Dominik Pluta kl. I TMR - perkusja.
Grupa wykonała utwory takie jak: „Jeśli miłość największa" oraz piosenkę z repertuaru Agnieszki Gorączkowskiej "Przyjdź jak deszcz". Uczestników przygotowywały Pani Agnieszka Dąbroś oraz Pani Beata Zawisza. Podczas ogłoszenia wyników jury podkreśliło, że konkurs był rozgrywany na bardzo wysokim poziomie. Ostatecznie zespół nie zakwalifikował się do dalszego etapu konkursu.

Karolina Kujda

 

Ogólnopolski Konkurs Informatycznyc BÓBR

12 listopada informatycy z klasy pierwszej i czwartej brali udział w VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego "Bóbr". Bóbr to polska nazwa powołanego do życia w 2004 roku na Litwie międzynarodowego konkursu Bebras z zakresu informatyki oraz technologii informacyjnej i komunikacyjnej. Po publikacji wstępnych wyników konkursu wiadomo, że najlepszy wynik zdobył Paweł Kramarz, który nieznacznie wyprzedził Krystiana Fereta oraz Jakuba Depowskiego.

Maciej Matusik

 

Święto Niepodległości

11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli. Dzisiaj możemy cieszyć się wolnością i uroczyście świętować kolejną rocznicę Odrodzenia, chociaż nie zawsze tak było. Podczas okupacji hitlerowskiej kultywowanie tego dnia były zabronione, podobnie jak w okresie PRL. Narodowe Święto Niepodległości przywrócono dopiero ustawą sejmu w 1989 r. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w 1937r., czyli prawie 20 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Do tej pory co roku obchodzimy ten dzień jako jedno z najważniejszych państwowych świąt.  Główne uroczystości odchodów Święta Niepodległości odbyły się 11 listopada 2013 roku w Warszawie na placu Piłsudskiego przed grobem Nieznanego Żołnierza. W  marszu „Razem dla Niepodległej"  wzięły udział dwie uczennice z naszej szkoły Diana Kujda i Kamila Kolebuk z klasy II „a” TŻiUG.

W naszej szkole również nie zapomnieliśmy o odchodach 95. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Z tej okazji uczniowie pod opieką pani Agnieszki Kasprzyk oraz pani Małgorzaty Pięty przygotowali przedstawienie pod tytułem "Miłość i Niepodległość”. Zobaczyliśmy historię miłości Kasieńki (Karolina Kujda) i Jaśka (Marcin Pijar), których rozdzieliła wojna. Jasiek odchodził od swojej ukochanej do Legionów, by walczyć za wolność ojczyzny. Dialogom  zakochanych towarzyszyły wojenne piosenki, które wprowadziły nas w klimat  tamtych czasów. Radość z odzyskanej wolności splotła się z rozpaczą dziewczyny po śmierci ukochanego, który oddaje życie za ojczyznę, tak jak żołnierze walczący 95 lat na frontach I wojny światowej. Piosenka "Rozkwitały pąki białych róż" ukazała cierpienie kobiet po utracie mężów, ojców i synów. Na zakończenie Tomasz Kaczanowski odczytał  apel poległych, w którym oddaliśmy cześć wszystkim walczącym o wolność Polakom. W przedstawieniu udział wzięli: Agnieszka Wojnarowska, Justyna Wośko, Anna Jodłowska, Dorota Tylutki, Katarzyna Parat, Katarzyna Nowak, Justyna Andreasik, Łukasz Koczela, Szymon Ziemiński, Adam Dobek, Konrad Jarzębski, Dominik Pluta, Seweryn Strzałka. Akompaniowali: Paweł Niewiarowski - fortepian, Albert Szpara - perkusja, Bartłomiej Kulig - akordeon, Kamil Żurad - gitara.

Diana Kujda  Kl. II„a” TŻiUG

 

Konferencja Szkół Stowarzyszonych UNESCO

W dniach 25-26 października 2013r. odbyła się konferencja z okazji 60-tej rocznicy Sieci Szkół Stowarzyszonych UNESCO - ASPnet w Warszawie na temat „Wychowywać w dialogu ze środowiskiem” w której uczestniczyła Agnieszka Piskorowska - szkolny koordynator Szkoły Stowarzyszonej. Konferencja została zorganizowana przez Polski Komitet ds. UNESCO oraz Ministerstwo Środowiska pod honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej pani Krystyny Szumilas. Podczas spotkania zostały poruszone kwestie zrównoważonego rozwoju oraz metody wykorzystywane w nauczaniu o nim.  Zaprezentowały się Szkoły Leśne, które zrównoważony rozwój mają wpisany w program nauczania, prezentując dialog ze środowiskiem. Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja, w której uczestniczył pan Sławomir Ratajski -Sekretarz Generalny w Polskim Komitecie ds. UNESCO. Konferencja była okazją do spotkania z innymi zaprzyjaźnionymi koordynatorami  szkolnymi z całej Polski, między innymi panią Sylwią Dańczak z XLIV LO im. A. Dobiszewskiego z Warszawy, panią Olgą Chimczak z I LO z Brzegu, panią Iloną Morżoł - koordynator ds. Dekady Edukacji nt. Zrównoważonego Rozwoju z Polskiego Komitetu ds. UNESCO, z  którą współpracuję od 7 lat, oraz nową Koordynator Szkół Stowarzyszonych UNESCO w Polsce - panią Marią Beliną - Brzozowską. Miejmy nadzieję, że w niedługim czasie odbędzie się kolejna konferencja, ostatnia miała miejsce 5 lat temu.

AP

Więcej…

 

Wyprawa w Bieszczady

Jesień skłania nas do zadumy i przemyśleń nad swoim życiem. Wiele osób dopada chandra-brak światła, czy ruchu na świeżym powietrzu jest najgorszym wrogiem człowieka. My znaleźliśmy sposób na chandrę- Bieszczady!  Niewiele jest tak pięknych miejsc, w których możemy podziwiać przyrodę układającą się do zimowego snu. Spadające różnokolorowe liście, przepiękne widoki to część  atrakcji, jakich dostarczy nam wyprawa w Bieszczady. No i na brak światła, ruchu czy świeżego powietrza na pewno narzekać nie będziemy!
Dlatego też  jak co roku, tak i tym razem wybraliśmy się właśnie w to miejsce. Wraz z kolegami  z klasy IV  ti , II ti , I tmż , III tak  oraz z naszymi opiekunami, panami-  Adamem  Dykasem, Bogusławem Wojnowskim i Andrzejem  Zawiszą-  dzielnie pokonywaliśmy wzniesienia na bieszczadzkich szlakach.
Jak zwykle naszym środkiem transportu była szkolna bestia  (czyt. Autosan H9-XX.), w  którym roku produkowany wolę nie myśleć , ale do najmłodszych na pewno należeć nie może. Autobus,  mimo wielu przeciwności, jakie los tak bezczelnie rzucał pod jego sędziwe koła, dowiózł nas bezpiecznie i cało. Ach, te maszyny PRL-u!!!

galeria zdjęć

 

Więcej…