Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu

9 października 2014 r. w naszej szkole już po raz szósty obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu. odbyła się prezentacja i degustacja potraw wegetariańskich, przygotowanych przez uczniów klasy III b Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych i IV Technikum Kucharz oraz IV Technik Kelner.

Impreza miała charakter międzyszkolny tzn. oprócz młodzieży naszej szkoły,  uczestniczyli w niej również zaproszeni uczniowie z Gimnazjów:  nr 1 i nr 2w Ropczycach, Wielopola Skrzyńskiego, Czekaja, Ostrowa, Zagorzycach, Niedźwiady Dolnej.

Celem obchodów Międzynarodowego Dnia Wegetarianizmu jest przede wszystkim propagowanie wśród młodzieży zasad zdrowego odżywiania. Prezentację na temat wegetarianizmu przygotowały i przedstawiły uczennice klasy III b TŻiUG Iwona Łagowska . Natomiast uczennica tej samej klasy Paulina Kłos przedstawiła prezentację na temat „Nawyki żywieniowe młodzieży”. Prezentacja została przygotowana na podstawie ankiet , przeprowadzonych w  marcu ubiegłego  roku szkolnym wśród młodzieży klas III gimnazjum naszego powiatu.

Gościem honorowym była mgr Urszula Binduga –prodziekan Wydziału Medycznego Katedry Zdrowia Publicznego , Dietetyki i Chorób Cywilizacyjnych WSiZ w Rzeszowie, która w swoim wykładzie poruszyła temat nawyków żywieniowych i otyłości wśród młodzieży. Wszystkie  prelekcje cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży.

Nasze spotkanie uwieńczyła degustacja potraw wegetariańskich, przygotowanych przez uczniów klasy III b Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych i IV Technikum Kucharz . Oprawę stołu przygotowała klas IV Kelner/

Na życzenie nauczycieli , poniżej zamieszczamy przepis na tę pyszną zakąskę gorącą.

H.W.

Więcej…

 

ZAJĘCIA TERENOWE W OGRODZIE SZKOLNYM W WYKONANIU KLASY III TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU

Dziś pokażemy jak wyglądają terenowe zajęcia z prac w obiektach architektury krajobrazu w wykonaniu III klasy architektury krajobrazu. Naszym celem przede wszystkim jest to, aby ogród szkolny wyglądał pięknie i estetycznie. Gdy jest ładna pogoda sadzimy, przycinamy i dbamy o wszystkie roślinki. A gdy aura nie sprzyja to pracujemy w klasie wytężamy umysły projektując ogrody  i inne cudeńka. Na różne okazje wykonujemy kompozycje kwiatowe, okolicznościowe, stroiki świąteczne i nie tylko. Ostatnio na zajęciach praktycznych przycinaliśmy tawułę japońska ‘Goldmound’ Spiraea japonica ‘Goldmound’ aby nadać jej zwartego pokroju, jak również każdy wchodzący wiosną do Naszej szkoły był oczarowany jej kwiatami. Zajęliśmy się również rabatą z róż przycinaliśmy pędy i oczyściliśmy teren z liści. Zajęcia terenowe sprawiają nam dużo radości i efekty Naszej pracy powodują uśmiech na naszych twarzach.

Opiekę podczas zajęć sprawuje nad nami Pani Ewa Tomaka, a oto nasza klasa:

 

Monika Barnaś, Edyta Dubiel, Adrianna Książek, Kornelia Mączyńska, Klaudia Nowacka, Małgorzata Opiela, Justyna Pasowicz, Paściak Patrycja, Tomasz Starzyk, Aleksandra Świętoń, Paulina Totoń, Daria Wiktor, Karolina Zapał

Artykuł opracowały: Patrycja Paściak, Aleksandra Świętoń, Daria Wiktor pod opieką Pani Ewy Tomaki

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

Dzień Edukacji Narodowej w Zespole Szkół Agro-Technicznych w Ropczycach

13 października 2014r. w Zespole  Szkół Agro-Technicznych w auli szkolnej obchodzono Dzień Edukacji Narodowej. Przemówienie wygłosiła dyrektor Agnieszka Mazur, która powitała licznie przybyłych gości-byłych dyrektorów, nauczycieli, pracowników obsługi i administracji. Podziękowała wszystkim nauczycielom i wychowawcom za trud włożony w kształcenie młodych pokoleń oraz wręczyła wyróżnionym nauczycielom nagrody. Na ręce pani dyrektor  gorące życzenia  oraz  piękne kwiaty złożył poseł Kazimierz Moskal. Następnie głos zabrała Wicestarosta Powiatu Dorota Strzyż, która również podziękowała nauczycielom za trudną i ciężką pracę oraz wręczyła kilku nauczycielom nagrodę starosty: pani M. Charchut, pani wicedyrektor L. Kędzior i panu A. Zawiszy. W dalszej części głos zabrał Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ropczycach Wiesław Rygiel, który podziękował nauczycielom za ich pracę wychowawczą, dydaktyczną i opiekuńczą. Część artystyczną przygotowali uczniowie z II TŻ Patryk Białek, Beata Bieszczad, Izabela Cholewa, Damian Przywara, Krystian Ździebło, z I b TŻ Zuzanna Kulig, z IV TMR Paweł Przypek, Marcin Pijar oraz z IV TG Wojciech Węgrzyn pod kierunkiem pani A. Kasprzyk, pani J. Kosiak, pani K. Śliwy. Uczniowie  zaprezentowali humorystyczny skecz, który wzbudził wśród zgromadzonych dużo śmiechu. Uroczystość, którą przeżyliśmy na pewno pozostanie długo w naszej pamięci.

 

J.K

ZDJĘCIA ZOBACZ WIĘCEJ

 

Znamy uczestników programu Erasmus+

Zgodnie z zapowiedziami 9 pażdziernika 2014 odbył się ostatni etap rekrutacji do projektu Increasing Job Opportunities for Nutrition Courses Students w ramach programu Erasmus+. Dwadzieścia jeden osób, które wyraziły chęć wzięcia udziału w programie i złożyły stosowne dokumenty, uczestniczyły w rozmowie kwalifikacyjnej. Rozmowa ta składała się z 3 pytań w języku angielskim przygotowanych wcześniej przez komisję w składzie: Dominika Jezioro, Joanna Doroba, Agnieszka Dąbroś. Uczestnicy z entuzjazmem i niecierpliwością czekali na swoją kolej, aby zaprezentować umiejętności językowe podczas konwersacji. Po zakończeniu rozmów z kandydatami komisja, zgodnie z regulaminem, zsumowała punkty uzyskane podczas rozmowy oraz za pozostałe kryteria i wyłoniła uczestników programu. Lista 10 osób zakwalifikowanych oraz 4 uczestników rezerwowych znajduje się na tablicy ogłoszeń w naszej szkole. Serdecznie gratulujemy uczestnikom projektu Increasing Job Opportunities for Nutrition Courses Students w ramach programu Erasmus+. Jest to początek wspaniałej przygody i szansy na zdobycie nowych doświadczeń oraz kwalifikacji!

D. Jezioro, J. Doroba

Więcej…

 

Rekrutacja

Rekrutacja do projektu „Increasing Job Opportunities for Nutrition Courses Students” w ramach programu ERASMUS +

 

Projekt przeznaczony jest dla uczniów Technikum w zawodach kucharz, kelner, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik żywienia i gospodarstwa domowego, którzy ukończyli 18 rok życia.

Od 6 października prowadzona będzie rekrutacja do udziału w projekcie, który zakłada:

 • Uczestnictwo w zajęciach przygotowujących do wyjazdu zagranicznego
 • Udział w stażu zagranicznym w Portugalii (1 tydzień kursu językowego oraz
  3 tygodnie stażu)

Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie dostępny będzie od 6 października na stronie internetowej szkoły http://www.zsat-ropczyce.pl/

Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny. Szczegółowe informacje można uzyskać
u p. J. Doroby i D. Jezioro.

 

„Turysto! Szanuj Środowisko!”

Zbliża się finał 21. Kampanii Sprzątanie świata- Polska

Tegoroczne hasło brzmi:

„Turysto! Szanuj Środowisko!”

Drodzy Przyjaciele Ziemi!

Już od ponad 20 lat, wrzesień jest w Polsce miesiącem porządków i Sprzątania świata. Mamy nadzieje, że  tradycyjnie w trzeci weekend miesiąca, również i Wy dołączycie do nas i tysięcy wolontariuszy, którzy w różnych zakątkach kraju organizują konkursy, pikniki, akcje sprzątania, przyczyniając się do zwiększenia świadomości ekologicznej Polaków i poprawy stanu czystości kraju.Tym razem będziemy zachęcać do refleksji nad wpływem na środowisko w czasie wypoczynku, na urlopie, w czasie pobytu na łonie przyrody. W jaki sposób oddziałujemy na przyrodę podczas wędrówki górskim szlakiem, podczas spaceru po lesie czy rejsu żaglówką po jeziorze? Co każdy z nas może zrobić, żeby zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko? Jak możemy ograniczyć tworzenie odpadów? Dlaczego warto prowadzić ich selektywną zbiórką?

Czyli promujemy „nieśmiecenie”, odkrywanie lasów i odpowiedzialną turystykę!

Kampania obejmie szereg działań o charakterze edukacyjno-informacyjnym skierowanych do różnych grup odbiorców, w tym:

 • akcję plakatową – również w tym roku plakat akcji zaprojektuje znany artysta grafik
 • publikację broszury edukacyjnej, kodeksu odpowiedzialnego turysty
 • wydarzenia w charakterze eko - pikników towarzyszące akcjom sprzątania.

Nasza szkoła jak co roku przyłącza się do akcji Sprzątania świata, która odbędzie się 18 i 19 września.  Uczniowie pod opieka nauczycieli będą Sprzątać świat według harmonogramu ustalonego przez Panią dyrektor Agnieszkę Mazur i Panią wicedyrektor Lucynę  Kędzior.

Artykuł opracowała Aleksandra Świętoń pod opieką Pani Ewy Tomaki opiekuna Szkolnej Ligi Ochrony Przyrody

Zbliża się finał 21. Kampanii Sprzątanie świata- Polska

Tegoroczne hasło brzmi:

„Turysto! Szanuj Środowisko!”

Drodzy Przyjaciele Ziemi!

Już od ponad 20 lat, wrzesień jest w Polsce miesiącem porządków i Sprzątania świata. Mamy nadzieje, że tradycyjnie w trzeci weekend miesiąca, również i Wy dołączycie do nas i tysięcy wolontariuszy, którzy w różnych zakątkach kraju organizują konkursy, pikniki, akcje sprzątania, przyczyniając się do zwiększenia świadomości ekologicznej Polaków i poprawy stanu czystości kraju.

http://naszaziemia.pl/images/sprzatanie_swiata_2014_1_l.jpg

Tym razem będziemy zachęcać do refleksji nad wpływem na środowisko w czasie wypoczynku, na urlopie, w czasie pobytu na łonie przyrody. W jaki sposób oddziałujemy na przyrodę podczas wędrówki górskim szlakiem, podczas spaceru po lesie czy rejsu żaglówką po jeziorze? Co każdy z nas może zrobić, żeby zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko? Jak możemy ograniczyć tworzenie odpadów? Dlaczego warto prowadzić ich selektywną zbiórką?

Czyli promujemy „nieśmiecenie”, odkrywanie lasów i odpowiedzialną turystykę!

Kampania obejmie szereg działań o charakterze edukacyjno-informacyjnym skierowanych do różnych grup odbiorców, w tym:

 • akcję plakatową – również w tym roku plakat akcji zaprojektuje znany artysta grafik
 • publikację broszury edukacyjnej, kodeksu odpowiedzialnego turysty
 • wydarzenia w charakterze eko - pikników towarzyszące akcjom sprzątania.

Nasza szkoła jak co roku przyłącza się do akcji Sprzątania świata, która odbędzie się 18 i 19 września. Uczniowie pod opieka nauczycieli będą Sprzątać świat według harmonogramu ustalonego przez Panią dyrektor Agnieszkę Mazur i Pani

Zbliża się finał 21. Kampanii Sprzątanie świata- Polska

Tegoroczne hasło brzmi:

„Turysto! Szanuj Środowisko!”

Drodzy Przyjaciele Ziemi!

Już od ponad 20 lat, wrzesień jest w Polsce miesiącem porządków i Sprzątania świata. Mamy nadzieje, że  tradycyjnie w trzeci weekend miesiąca, również i Wy dołączycie do nas i tysięcy wolontariuszy, którzy w różnych zakątkach kraju organizują konkursy, pikniki, akcje sprzątania, przyczyniając się do zwiększenia świadomości ekologicznej Polaków i poprawy stanu czystości kraju.

 

 

Tym razem będziemy zachęcać do refleksji nad wpływem na środowisko w czasie wypoczynku, na urlopie, w czasie pobytu na łonie przyrody. W jaki sposób oddziałujemy na przyrodę podczas wędrówki górskim szlakiem, podczas spaceru po lesie czy rejsu żaglówką po jeziorze? Co każdy z nas może zrobić, żeby zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko? Jak możemy ograniczyć tworzenie odpadów? Dlaczego warto prowadzić ich selektywną zbiórką?

Czyli promujemy „nieśmiecenie”, odkrywanie lasów i odpowiedzialną turystykę!

Kampania obejmie szereg działań o charakterze edukacyjno-informacyjnym skierowanych do różnych grup odbiorców, w tym:

 

 • akcję plakatową – również w tym roku plakat akcji zaprojektuje znany artysta grafik
 • publikację broszury edukacyjnej, kodeksu odpowiedzialnego turysty
 • wydarzenia w charakterze eko - pikników towarzyszące akcjom sprzątania.

 

Nasza szkoła jak co roku przyłącza się do akcji Sprzątania świata, która odbędzie się 18 i 19 września.  Uczniowie pod opieka nauczycieli będą Sprzątać świat według harmonogramu ustalonego przez Panią dyrektor Agnieszkę Mazur i Panią wicedyrektor Lucynę  Kędzior.

Artykuł opracowała Aleksandra Świętoń

pod opieką Pani Ewy Tomaki

opiekuna Szkolnej Ligi Ochrony Przyrody

ą wicedyrektor Lucynę Kędzior.

Artykuł opracowała Aleksandra Świętoń

pod opieką Pani Ewy Tomaki

opiekuna Szkolnej Ligi Ochrony Przyrody
 

Szkolne Koło PCK z pomocą dla uczniów

W dniach 11 -12 września 2014 roku Szkolne Koło PCK (Polski Czerwony Krzyż) zosatnie zorganizowana akcja „Wyprawka dla Żaka". Przedsięwzięcie to ma na celu zebranie środków pieniężnych na wyprawki szkolne dla biedniejszej młodzieży z naszej szkoły oraz dzieci z powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego. Mamy nadzieję że akcja będzie cieszyła się dużym wsparciem wśród uczniów i nauczycieli. W zeszłym roku uczniowie chętnie dzielili się pieniędzmi na rzecz biedniejszych koleżanek i kolegów, co bardzo cieszy organizatorów przedsięwzięcia. Mamy nadzieję że w tym roku również Nas nie zawiedziecie. Zbiórka pieniędzy będzie prowadzona przez najbliższe dni, datki można wrzucać do puszek znajdujących się w sklepiku szkolnym. Za wszystkie przekazane datki bardzo serdecznie dziękujemy! Pamiętajcie, że każde dobro uczynione dla drugiego powraca do nas z podwójną mocą !

Członkowie szkolnego koła PCK wraz z opiekunem panem Jakubem Skórą :)

 

Informacja dla rodziców i uczniów szkoły ponadgimnazjalnej

W międzyszkolnej bursie w Ropczycach nadal trwa nabór uczniów na rok szkolny 2014/2015.

Osoby zainteresowane zamieszkaniem w placówce zapraszamy do zgłoszenia wymaganych dokumentów w sekretariacie Bursy w ostatecznym terminie do 25 września 2014r. - dotyczy to również uczniów chcących zamieszkać w Bursie tylko w okresie zimowym.

Informacje na temat wymaganych dokumentów można uzyskać na stronie internetowej lub bezpośrednio w sekretariacie Bursy.

Dodatkowe informacje: W czasie zamieszkania ucznia w Bursie rodziny o niskim dochodzie mogą starać się o pokrycie kosztów żywienia przez Miejskie i Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej. Ponadto z tytułu zameldowania w Bursie rodzinie przysługuje dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułem podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania w kwocie 90,00 zł miesięcznie.
Koszty związane z mieszkaniem i żywieniem ucznia w Bursie naliczane są od momentu zakwaterowania w Bursie. W miesiącach w których uczeń nie mieszka w placówce opłaty nie są pobierane (dotyczy uczniów chcących zamieszkać tylko na okres zimowy)

Więcej informacji można uzyskać w sekretariacie Bursy: ul. Konopnickiej 5, na stronie internetowej: www.mbursa.pl lub pod numerem tel. (17) 22 20 711

Serdecznie zapraszamy !!!

 

4 miejsce w ogólnopolskim rankigu szkół IT

Koniec roku szkolnego to zarazem początek wszelkiego rodzaju podsumowań. Już drugi raz z rzędu nasza szkoła bierze udział w projekcie IT-Szkoła. To największy polski program akademicki typu „outreach” skierowany do uczniów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych. Program studiów IT Szkoła jest skorelowany z aktualną podstawą programową przedmiotu informatyka w liceum ogólnokształcącym oraz z podstawą programową dla zawodu technik informatyk i dlatego może stanowić dla nauczycieli informatyki dodatkowe narzędzie wzbogacające proces kształcenia w każdej szkole ponadgimnazjalnej, zarówno w formie samokształcenia w systemie pozaklasowym, jak również w formie wsparcia tradycyjnych zajęć lekcyjnych prowadzonych w systemie klasowym.

Tak jak poprzednim razem nasi uczniowie stanowili jedną z najaktywniejszych grup realizujących kursy e-learningowe w skali kraju, a także uczestniczących w konkursach informatycznych organizowanych w ramach programu. W każdym comiesięcznym podsumowaniu byliśmy w ścisłej czołówce. Ostatecznie zejęliśmy czwarte miejsce wyprzedzając przy tym ponad 450 innych szkół biorących udział w programie.

Chciałbym w tym miejscu serdecznie podziękować wszystkim uczniom, którzy wypracowali ten wynik!!!

Maciej Matusik

szczegóły rankingu

 

Kurs online Nauczanie podstaw technologii

Zapraszamy do zapoznania się z kursem Nauczanie podstaw technologii dostępnym na portalu Microsoft Educator Network! Uczestnicy kursu dowiedzą się, jak efektywnie wykorzystać narzędzia technologii informacyjno - komunikacyjnej na różnych poziomach nauczania.

Kurs jest podzielony na cztery tematy:

• Optymalizacja wykorzystania narzędzi ICT w nauczaniu 45 min.

• Wspieranie nauczania z pomocą internetu 40 min.

• Wspieranie procesu nauczania poprzez narzędzia umożliwiające komunikację online 45 min.

• Wykorzystanie funkcji narzędzi Microsoft w nauczaniu

 

ZAREJESTRUJ SIĘ

 

Mamy III miejsce w Europejskim Konkursie Kulinarnym!!!

Organizatorami tegorocznego konkursu był: Zespół Szkół Gospodarczych i Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, którego głównym tematem była
„Wołowina z podkarpackiej zagrody”. Zadaniem uczestników było wykonanie 6 porcji dania zasadniczego z wykorzystaniem   polędwicy wołowej ,dowolnego sera, czerwonego wina półwytrawnego, dwóch wybranych warzyw z zastosowaniem technik zachowujących wysoką wartość odżywczą produktów.W tym roku w konkursie wzięło udział 8 drużyn z Polski, Słowacji i Ukrainy.  Naszą szkołę reprezentowała Natalia Wiktor, uczennica klasy II b TŻiUG oraz Grzegorz Pociask, uczeń klasy I TŻiUG. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, w tym sprzęt AGD. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

M.Charchut, H. Wiktor

 

Finał 6-tego sezonu Międzyszkolnej Ligi Informatycznej

30 maja rozegraliśmy ostatni etap międzyszkolnego konkursu informatycznego. W finale spotkali się reprezentanci z najlepszymi wynikami sezony zasadniczego. Naszą szkołę reprezentowali: Dominik Pondo, Mateusz Siwiec, Damian Róg, Dominik Toton, Mikołaj Sydor, Grzegorz Majka, Mateusz Śliwa, Damian Pazdan oraz jedyna dziewczyna w finale - Judyta Świder. Po analizie wyników z poszczególnych miesięcy mieliśmy duże apetyty na podium. Nasi informatycy i tym razem nas nie zawiedli. W młodszej kategorii Dominik Pondo zajął drugie miejsce, natomiast w starszej grupie wiekowej Grzesiek Majka obronił zeszłoroczny wynik i znów był bezkonkurencyjny. Zaraz za nim znalazł się Mateusz Śliwa. Tak więc połowa miejsc na podium przypadła naszym uczniom. W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło blisko 400 uczniów z pięciu szkół powiatu dębickiego i ropczycko-sędziszowskiego. Gratulujemy świetnego wyniku i już dziś zapraszamy do przyszłorocznego sezonu!

Maciej Matusik

 

Tegoroczna jesienna akcja Sprzątania Świata

Tegoroczna jesienna akcja Sprzątania Świata przebiegła pod hasłem „Turysto! Szanuj Środowisko!”, na terenie Zespołu Szkół Agro-Technicznych odbyła się w dniu 18-19 września 2014r. W akcji wzięły udział poszczególne klasy wraz z opiekunami:

GALERIA zobacz zdjęcia

18.09.2014 r. (Czwartek):

- 3 TAK - opiekun P. E. Tomaka - teren przyszkolny, ul. Mickiewicza, NMP i stadion,

- 3 TŻa - opiekun P. M. Chmura, P. J. Przywara  - boisko szkolne, warsztaty szkolne, matecznik,

19.09.2014 r. (Piątek):

- 2TGE - P.M Salamon, P.A Wychocka - Szwajcaria Ropczycka,

-2 Ti - P. D. Sąsiadek, P.Ł. Mendrygał - Szwajcaria Ropczycka.

Osobom uczestniczącym w Akcji rozdano 180 sztuk worków na śmieci oraz  ok.300 sztuk jednorazowych rękawic – materiały te zostały przekazane Zespołowi Szkół Agro-Technicznych przez Starostwo Powiatowe w Ropczycach.


Uczniowie zebrali w sumie 5 m3 śmieci, były to głównie: papier, plastik (różnego rodzaju i wielkości torebki, butelki ), w mniejszych ilościach szkło (głównie butelki) i puszki aluminiowe.  Ku naszemu zdziwieniu znaleźliśmy również buty w pudełku obok ławki przy stadionie, oraz sandały przy Delikatesach Centrum . Na przejściu dla pieszych znaleźliśmy kartony i pudełka wyrzucone przez przechodniów oraz ludzi przejeżdżających przez miasto.

Dzięki pięknej  słonecznej pogodzie akcja przebiegła bardzo szybko i sprawnie. Po kilku godzinach sprzątania, zapełniono zebranymi odpadami dwa duże kontenery. Efekty przeprowadzonej akcji można było dostrzec gołym okiem,  gdyż wybrane tereny zostały uprzątnięte. Wszyscy uczestnicy akcji Sprzątania Świata, wyrazili również nadzieję, iż ich praca nie pójdzie na marne,          a mieszkańcy miasta, którzy obserwowali przeprowadzane działania, zwrócą większą uwagę na obraz miasta,  której są mieszkańcami, a także sami zadbają o czystość swojej najbliższej okolicy. Planujemy wykorzystanie pozostałych worków i rękawic w wiosennym etapie Akcji Sprzątania Świata.

Dziękujemy serdecznie za udział i zaangażowanie wszystkim uczestnikom tegorocznej akcji oraz Starostwu Powiatowemu w Ropczycach za dostarczenie i odbiór pełnych worków z śmiećmi. Dziękujemy również Panu Dawidowi Sąsiadek za dokumentacje fotograficzną oraz uczennicy Patrycji Paściak z III Technik Architektury Krajobrazu.

Artykuł opracowały Justyna Pasowicz, Daria Wiktor, Karolina Zapał  z  III  klasy Technik Architektury Krajobrazu pod opieką Pani Ewy Tomaki

opiekuna Szkolnej Ligi Ochrony Przyrody


 

Praktyki w Portugalii – ERASMUS + Rekrutacja

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem uczestnictwa i rekrutacji do projektu „Increasing Job Opportunities for Nutrition Courses Students” w ramach programu ERASMUS + oraz do składania dokumentów od 6 do 10 października 2014. Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać u p. J. Doroby i D.Jezioro.

Regulamin dostępny tutaj.

 

Zbieramy makulaturę Chronimy lasy

Nowy rok szkolny 2014/2015 to nowe eko-wyzwania! Dlatego już we wrześniu rusza kolejna edycja konkursu pod hasłem „Zbieramy makulaturę- Chronimy lasy”, organizowana przez Firmę Atol Sp. Z o. o. z siedzibą w Rzeszowie. Zachęcamy do udziału.

 1. 1. Konkurs trwa od 30 września 2014 r. do końca czerwca 2015 r.

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi na początku września 2015 r. W tym też terminie zostaną przekazane nagrody dla zwycięzców w poszczególnych kategoriach.

 1. 2. Konkurs przeprowadzony będzie w trzech kategoriach.

I kategoria –Najlepsza Placówka Oświatowa pod względem ilości zebranej makulatury.

II kategoria –Najlepszy Uczeń pod względem ilości zebranej makulatury.

III kategoria – Najlepsza Placówka Oświatowa pod względem ilości zebranej makulatury w przeliczeniu na jednego ucznia w szkole.

 1. 3. Nagrodami w konkursie „ Zbieramy makulaturę- Chronimy lasy” są:

W I kategorii

I miejsce- nagroda pieniężna w wysokości 1500 zł

II miejsce- nagroda pieniężna w wysokości 1000 zł

III miejsce- nagroda pieniężna w wysokości 500 zł

W II kategorii

I miejsce- nagroda pieniężna w wysokości 300 zł

II miejsce- nagroda pieniężna w wysokości 200 zł

III miejsce- nagroda pieniężna w wysokości 100 zł

W III kategorii

Nagroda pieniężna w wysokości po 1000 zł dla 3 placówek z poszczególnych zakresów.

Makulaturę w Naszej szkole można składać u Pani Magdaleny Mazur w sali 104, u Pani Ewy Tomaki w sali 219. Serdecznie zapraszamy do przynoszenia makulatury to nic Was drodzy Koledzy i Koleżanki  nie kosztuje.

Artykuł opracowała  Justyna Pasowicz,

pod opieką Pani Ewy Tomaki

opiekuna Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody

 

Nakręć się na pomaganie

Zbierają dzieci z przedszkola, uczniowie w szkołach, znajomi, „znajomi znajomych i przyjaciele…" Przyłącz się to tej akcji także i Ty!!!

O co chodzi?

O zbieranie różnego typu nakrętek, zakrętek, kapsli, korków, wieczek i pokrywek. Nie wyrzucaj nakrętek, przyłącz się do akcji i zbieraj razem z nami! Zbieranie nakrętek to wciąż jedna z najpopularniejszych akcji charytatywno - ekologicznych polegająca na łączeniu przyjemnego z pożytecznym. Od ponad dwóch lat już nie tylko wolontariusze zbierają nakrętki po napojach czy detergentach – włączyły się w to także szkoły, urzędy i osoby prywatne.

Co z tym robimy?

Zebrany towar sprzedawany jest firmie recyklingowej, która zakupione zakrętki przerabia na surowiec wtórny (plastikowy granulat). Producent może przetworzyć wówczas zebrane odpady na nowe zakrętki, opakowania, rury PCV czy obudowy komputerów.

Co dalej?

Uzyskane w ten sposób pieniądze przekazane zostają z kolei na leczenie - leki, opatrunki medyczne, rehabilitację dzieci lub sprzęt specjalistyczny dla podopiecznych naszej Fundacji.

Dlaczego akurat nakrętki?

Dlatego, że są ciężkie i zajmują stosunkowo niewielką przestrzeń. Po za tym szkło jest niebezpieczne, metal kłopotliwy w zbiórce, a puszki niekoniecznie kojarzą się z akcją społeczną. Plastikowe butelki też odpadają, bo są zbyt tanie, zajmują dużo więcej miejsca niż zakrętki i tak czy inaczej są segregowane przez MPO.

Liga Ochrony Przyrody przypomina o zbiórce nakrętek plastikowych w ramach akcji „ Nakręć się na pomaganie” na rzecz Podkarpackiego Hospicjum dla dzieci. Nakrętki można składać w Sali 308 u Pani Małgorzaty Pięty, w Sali 104 u Pani Magdy Mazur i u Pani Ewy Tomaki w Sali 219.

Opiekun Ewa Tomaka

 

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 W ZSAT W ROPCZYCACH

Pierwszy września to chwila powrotu  młodzieży  do szkoły. Po  dwóch miesiącach wakacji na szkolnych korytarzach zrobiło się głośno. Dla  uczniów to koniec  lenistwa i  początek solidnej pracy. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w ZSAT  miało miejsce w  auli  szkolnej, które poprzedziła msza św. w Kościele Przemienienia Pańskiego w Ropczycach. Nowo wybrany dyrektor szkoły - A. Mazur powitała  zaproszonych gości: panią B. Król -dyrektor  Wydziału Sportu i Edukacji, przewodniczącą  Rady Rodziców - Z. Mudryk, grono pedagogiczne, a szczególnie gorąco powitała pierwszoklasistów, jednocześnie  życząc im dużo zdrowia, uśmiechu  oraz  żeby zdobyli jak  najwięcej wiedzy w tej szkole. W tej podniosłej chwili dyrektor A. Mazur pożegnała nauczycieli, którzy odeszli na emeryturę: panią J. Mussur długoletniego i zasłużonego wicedyrektora, pedagoga tej szkoły oraz  pana Z. Barana długoletniego i zasłużonego nauczyciela, życząc im zdrowia i odpoczynku po ciężkiej pracy.

 

Praktyki w Portugalii Erasmus+

 

Nasza młodzież otrzymała wspaniałą szansę na odbycie praktyk zawodowych w Portugalii. Szkoła uzyskała akceptację Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji - Narodowej Agencji Programu Erasmus+ w ramach akcji sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe na realizowanie projektu finansowanego ze środków unijnych.

Projekt „Incresing Job Opportunities for Nutrition Courses Students” napisany w ramach programu Erasmus + dotyczy zorganizowania 4-tygodniowego stażu zagranicznego połączonego z nauką języka portugalskiego dla dwóch grup uczniów po 10 uczestników. Realizacja projektu będzie trwała 2 lata od lipca 2014 do czerwca 2016r. Skierowany on jest do uczniów w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, kucharz, kelner.  Staż w zagranicznych hotelach, restauracjach itp. będzie doskonałym uzupełnieniem praktycznej nauki zawodu. Ponadto beneficjenci nabiorą także nowych umiejętności interpersonalnych związanych z samodzielnym podejmowaniem decyzji, współpracą w grupie oraz przedsiębiorczością i odpowiedzialnością. Po powrocie młodzież otrzyma międzynarodowe certyfikaty uczestnictwa Europass Mobilność, CV oraz certyfikat ECVET.

Szczegółowe kryteria rekrutacji uczestników zostaną podane na początku roku szkolnego 2014/2015. Nie mniej jednak na tym etapie wiemy  już, że brane będą pod uwagę m.in. praktyczne umiejętności z przedmiotów gastronomicznych oraz poziom znajomości języka angielskiego niezbędnego podczas podróży. Zatem, drodzy uczniowie, zachęcamy do utrwalania wiedzy podczas wakacji i wykorzystania idealnej szansy na zdobycie kwalifikacji!

D. Jezioro, J. Doroba

 

Konferencja promująca Książkę Kucharską

18 czerwca br.Zespole Szkół Agro-Technicznych w Ropczycach miała miejsce Konferencja podsumowująca realizację projektu pn. „Promocja produktu lokalnego i tradycyjnego Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego w nowoczesnej oprawie”. Spotkanie było okazją do zaprezentowania książki kucharskiej pt. „Wczoraj i … Dziś – Kuchnia Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego”  wydanej w ramach w/w projektu.
Uczestnicy konferencji wysłuchali ciekawych wystąpień Pana prof. Władysława Tabasza, Wicestarosty Doroty Strzyż, Dyrektora ZSA-T Pawła Bujnego oraz Wioletty Walczyk - Weselak. Ważnym punktem konferencji była degustacja lokalnych potraw w nowej odsłonie kulinarnej. W konferencji wzięli udział m.in. przedstawiciele lokalnego samorządu, lokalni wytwórcy, przedstawicielki kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń, przedstawiciele lokali gastronomicznych, nauczyciele i uczniowie szkoły

 

http://www.spropczyce.pl

galeria - koniecznie obejrzyj

 

Promocja Produktu Lokalnego i Tradycyjnego Powiatu Ropczycko- Sędziszowskiego w nowoczesnej oprawie

 

Promocja Produktu Lokalnego i Tradycyjnego Powiatu Ropczycko- Sędziszowskiego w nowoczesnej oprawie

Powiat Ropczycko-Sędziszowski we współpracy z Zespołem Szkół Agro-Technicznych im. Wincentego Witosa w Ropczycach przystąpił do realizacji projektu pt. "Promocja Produktu Lokalnego i Tradycyjnego Powiatu Ropczycko- Sędziszowskiego w nowoczesnej oprawie”, współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Realizacja projektu rozpoczęła się 1 stycznia i potrwa do końca czerwca 2014r. W trzymiesięcznym cyklu warsztatów kulinarnych udział wzięli uczniowie ZSA-T, którzy na swoim koncie mają osiągnięcia w konkursach gastronomicznych. Od kwietnia rozpoczął się drugi etap projektu, zajęcia z kuchni nowoczesnej i fusion, prowadzone przez szefów kuchni okolicznych hoteli i restauracji. Ich zadaniem było przedstawienie staropolskich przepisów w zupełnie nowej odsłonie i przekazanie uczniom jak najwięcej informacji na temat nowoczesnej kuchni polskiej. Zajęcia poprowadzili: Arkadiusz Czarnik, Łukasz Przetacznik, Marcin Czapka,  Grzegorz Bąk, Karol Wszołek i nauczyciel gastronomii Wioletta Walczyk – Weselak. Na wszystkich zajęciach przygotowywano potrawy będące nowoczesną wariacją na temat kuchni tradycyjnej. Potrawy przyrządzali zarówno prowadzący zajęcia, jak i uczestniczący w nich uczniowie. Opracowano między innymi receptury na: cheeseburger wołowy w proziaku, pizzę wiejską na podpłomyku, parfait z wątróbki drobiowej z dżemem jabłkowo-śliwkowym i tostowaną chałką, oszukańcze krokiety, grzybowe cappuccino, comber z jelenia w sosie z borówczanki, kebab w proziaku i wiele, wiele innych smakowitości. Wszystkie receptury zarówno tradycyjne  pierwowzory, jak i ich nowoczesne aranżacje opublikowane zostaną już w połowie czerwca w formie książki kucharskiej.

 

Więcej…

 

95 lat PCK!!!

W dniu 3 czerwca 2014 w Zespole Szkół Agro-Technicznych odbyło się uroczyste podsumowanie Programu Profilaktyki Zdrowotnej połączone z obchodami 95. rocznicy powstania Ruchu Czerwonego Krzyża. Całą uroczystość poprowadziła pani Grażyna Skałuba– Prezes zarządu PCK w Ropczycach. Na uroczystość przybyli liczni goście. Pan Maciej Maruszak – dyrektor oddziału PCK w Rzeszowie podziękował wszystkim za pracę na rzecz PCK. Swoje słowa skierowali do nas również: pan Bolesław Bujak, burmistrz Ropczyc oraz pani Dorota Strzyż, wicestarosta. Przybyła również pani Renata Kasprzycka z domu samopomocy oraz dyrektorzy i nauczyciele z miejscowych szkół podstawowych i gimnazjów. Obecni byli wolontariusze, honorowi krwiodawcy i szereg innych osób związanych z organizacją PCK.

Tym razem część artystyczną programu przygotowali uczniowie ze szkoły podstawowej  nr 1 w Ropczycach, do której włączyły się uczennice ZSA-T  ze swoim recitalem. Uczniowie gimnazjum nr 1 w Ropczycach zaprezentowali prezentację multimedialną  przedstawiającą problem picia alkoholu wśród młodzieży, jak i całego społeczeństwa.

Został również rozstrzygnięty konkurs na plakat pod hasłem „Profilaktyka Zdrowotna Oczami Młodzieży” – konkurs odbył się  w poszczególnych kategoriach wiekowych, dlatego nagrodzonych zostało bardzo wielu uczestników. Z naszej szkoły trzy pierwsze miejsca zdobyli: Paweł Plis, Krzysztof Wajda, Krzysztof Powrózek - uczniowie klasy III  technik informatyk.

Po części oficjalnej i artystycznej goście zostali zaproszeni na poczęstunek, który przygotowali uczniowie pod opieką  nauczycielek przedmiotów gastronomicznych. Przygotowane potrawy bardzo wszystkim  smakowały, a imprezę należy zaliczyć do udanych .

PD

 

Sukces Agaty i Ani w konkursie plastycznym

Agata Tułecka i Ania Chruściel - uczennice III klasy technikum architektury krajobrazu -wykazały się zdolnościami plastycznymi i po raz kolejny zdobyły medalowe miejsca w konkursie plastycznym „Kiedy myślę Ojczyzna…”. Hasło  przewodnie tegorocznej edycji to „Jan Paweł II – święty w moich oczach”. Wyniki konkursu ogłoszono 19 maja podczas Majówki Młodych w Siedlisku Janczar. Agata Tułecka zdobyła I miejsce, a Ania Chruściel III miejsce. Prace dziewczyn w pomysłowy sposób ukazywały sylwetkę Świętego Jana Pawła II. Laureatki nagrodzono pamiątkowymi dyplomami i książkami. Gratulujemy dziewczynom i zachęcamy pozostałych uczniów do brania udziału w konkursach. Może właśnie Twój talent czeka na odkrycie?