Obejrzeliśmy "Kordiana"

7 listopada o godz. 11.00 odbył się ostatni spektakl "Kordiana" w krakowskim teatrze im. Juliusza Słowackiego. Inscenizacja w reżyserii Janusza Wiśniewskiego nie schodziła z afisza od 2006 roku. Krakowski "Kordian" okazał się niełatwą lekcją edukacji teatralnej dla młodzieży zajmującej wszystkie miejsca na widowni. Lektura szkolna, jeden z największych polskich dramatów romantycznych. Dramat młodego człowieka, który pyta: jak żyć i czy żyć? Co to jest patriotyzm i gdzie się podziały autorytety? Inscenizacja niełatwa w odbiorze, a zarazem dynamiczna i zaskakująca. Spektakl był także ostatnim występem Nestora Teatru im. J. Słowackiego - Mariana Cebulskiego, którego pożegnano z honorami i owacją, co było dla młodej widowni dobrą lekcją szacunku wobec zasłużonego i wybitnego człowieka teatru.

Wycieczka do Krakowa zawsze ma swój niepowtarzalny urok, nawet w deszczowy dzień, dlatego nie mogliśmy sobie odmówić spaceru na Wawel. Wyjazd do teatru zorganizowała pani Sabina Urbanek, zachęcając miłośników teatru z różnych klas do udziału w wycieczce.

 

Święto Szkoły 2013

Co roku, w rocznicę śmierci Wincentego Witosa obchodzimy Święto Szkoły. W tym roku uroczystość odbyła się 29 października. Patron naszej szkoły był politykiem, działaczem ruchu ludowego i trzykrotnym premierem II RP.  „Kiedy nie było Polski – dążyć do niej, gdy przyszła – pracować dla niej, a gdy była w potrzebie – bronić jej!”- tak o nadrzędnym celu swojej działalności mówił Wincenty Witos.

Dzień Święta Szkoły rozpoczęliśmy od  Mszy Św., która wprowadziła nas w uroczysty i podniosły nastrój. Oprawę muzyczną liturgii przygotowali uczniowie pod kierunkiem pani Agnieszki Dąbroś i pani Beaty Zawiszy. Następnie zaproszeni goście oraz pierwszoklasiści przybyli do auli szkolnej, by uczestniczyć w dalszych uroczystościach. Pani dyrektor Janina Mussur szczególnie serdecznie powitała gości z Ukrainy - nauczycieli i uczennicę Ekologicznego Kolegium Lwowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Rolniczej, przybyłych w towarzystwie dyrektora uczelni Igora Flysa. Zaproszenie do wspólnego świętowania przyjęli także: pani Dorota Strzyż - wicestarosta powiatu, pan Bolesław Bujak - burmistrz Ropczyc, pan Stanisław Sosnowski - profesor WSI-E, pani Zofia Mudryk - przewodnicząca Rady Rodziców.

więcej zdjęć - GALERIA

 

Więcej…

 

Akcja Honorowego Krwiodawstwa 2013

W dniu 17.10.2013 r. w Centrum Kultury w Ropczycach uczniowie Zespołu Szkół Agro-Technicznych w Ropczycach brali udział w Akcji Honorowego Krwiodawstwa. Do Ropczyc przyjechała ekipa wyjazdowa Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Rzeszowa. W trakcie akcji zarejestrowanych zostało 30 uczniów naszej szkoły. 22 oddało honorowo krew,  w tym większość  po raz pierwszy. W grupie tej nie brakowało dziewcząt. Każdy z oddających krew otrzymał tradycyjnie 10 czekolad oraz kilka gadżetów.  Do Stacji Krwiodawstwa przekazaliśmy prawie 10 litrów krwi pełnej. Serdecznie dziękuję za wspaniały gest, za darowanie cząstki siebie dla ratowania życia i zdrowia potrzebujących. Gratulacje dla odważnych !!!

Klub HDK PCK

J. S.

 

Agnieszka i Ania zawalczą w finale Carvingowych Mistrzostw Polski

Do ścisłego finału II Edycji Carvingowych Mistrzostw Polski Juniorów w Wejherowie zakwalifikowały się dwie uczennice naszej szkoły - Agnieszka Sowiźrał oraz Anna Zając z klasy III TŻ. Aga będzie startować z 6 miejsca, a Ania z 11 na 20 zakwalifikowanych finalistów. W najbliższy weekend 25-27 października będziemy trzymać kciuki za dziewczyny. Życzymy powodzenia!!

J. Wójtowicz, A. Lepak, M. Cesarz, Klasa II a TŻ

 

KONCERTOWY ZAWRÓT GŁOWY

Co roku w październiku świętujemy Dzień Edukacji Narodowej. Komisja Edukacji Narodowej została powołana w 1773r. Była pierwszym w Europie Ministerstwem Oświaty. Komisja całkowicie zreformowała i zreorganizowało szkolnictwo  w duchu narodowym i obywatelskim. Wprowadziła w szerokim zakresie nauki ścisłe i przyrodnicze oraz język polski jako język nauczania zamiast łaciny. Po 240 latach ten dzień nadal jest doskonałą  okazją do wyrażania  wdzięczności  za pracę nauczycieli.

15 października 2013 roku w naszej  szkole zorganizowaliśmy specjalny Koncert Życzeń z okazji Dnia Nauczyciela. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło nauczycieli-emerytów, obecnych pracowników szkoły oraz przedstawicieli Rady Rodziców i Starostwa. Pani Dorota Strzyż, wicestarosta powiatu, oprócz życzeń wygłosiła spontaniczną pochwałę ropczyckiej młodzieży szkół średnich, wspominając niedawny wyjazd na Ukrainę. W tym szczególnym dniu dyrektor Paweł Bujny wręczył nauczycielom i pracownikom nagrody przyznawane co roku za zasługi i pracę dla szkoły. Szczególne wyróżnienie - Nagrodę Starosty - otrzymała pani Wioletta Walczyk - Weselak.

Prezentem od uczniów dla nauczycieli był koncert. Chcieliśmy okazać wdzięczność i podziękować słowami piosenek za codzienny trud i pracę, jaką nauczyciele Zespołu Szkół Agro - Technicznych wkładają w nasze wychowanie i przekazywanie wiedzy.  Znane przeboje zaśpiewaliśmy  w trochę innej, humorystycznej wersji, w każdej z nich znalazło się coś specjalnego dla nauczycieli poszczególnych przedmiotów.  Anegdoty z życia szkoły  i  zabawne teksty piosenek bardzo wszystkim się spodobały.   Oprawę muzyczną koncertu przygotowali: Karolina Kujda, Magdalena Durał, Justyna Madeja, Edyta Dubiel – śpiew, Kacper Budzik – gitara, Artur Skóra – bas, Bartłomiej Longosz- śpiew, klawisze, Arkadiusz Chojecki – perkusja. W roli konferansjerów: Diana Kujda, Michał Balasa. Koncert przygotowaliśmy pod opieką pań: Agnieszki Kasprzyk, Joanny Doroby, Bernadety Bokoty.

Wszystkim nauczycielom z okazji ich święta życzymy dużo cierpliwości i siły w pracy z młodzieżą oraz wytrwałości w przekazywaniu wiedzy.

“Najcenniejszym i najtrwalszym podarunkiem, jaki można dać dziecku i młodzieży jest wykształcenie”

Diana Kujda  kl. II „a” TŻiUG

 

„Uwaga nadwaga”- obchody Międzynarodowego Dnia Wegetarianizmu

10 października 2013 r. w naszej szkole już po raz piąty odbyła się prezentacja i degustacja potraw wegetariańskich, przygotowanych przez uczniów klasy II b Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, IV Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego oraz przedstawicieli  III klasy o kierunku kucharz.Dekoracje jesienne stołu przygotowały uczennice klasy II Technikum Architektury Krajobrazu.

Impreza miała charakter międzyszkolny tzn. oprócz młodzieży naszej szkoły,  uczestniczyli w niej również zaproszeni uczniowie z Gimnazjów:  nr 1 i nr 2w Ropczycach, Wielopola Skrzyńskiego, Czekaja, Małej, Niedźwiady Dolnej i Górnej.

Celem obchodów Dnia Wegetarianizmu jest przede wszystkim propagowanie wśród młodzieży zasad zdrowego odżywiania.Prezentację na temat wegetarianizmu przygotowały i przedstawiły uczennice klasy IIb TŻiUG Iwona Łagowska i Justyna Wojdon. Natomiast uczennice tej samej klasy Paulina Kłos i ł Magdalena Durał przedstawiły prezentację na temat „Zdrowy styl życia”.

W tym dniu gościliśmy również panią Małgorzatę Knych – dietetyczkę pracującą w Nature Hause w Rzeszowie, która podczas swojego wykładu nt. ”Uwaga nadwaga”zapoznała  młodzież z zasadami utrzymania prawidłowej masy ciała. Wszystkie  prelekcje cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży.

Nasze spotkanie uwieńczyło wspólne biesiadowanie przy stole. Tym razem do degustacji przygotowano miedzy innymi pierogi z owocami, gołąbki wegetariańskie, rybę po grecku, jaja garnirowane, sałatki owocowe i jarzynowe, tartinki, koreczki.Dużym uznaniem cieszyły się koktajle mleczne, rogaliki drożdżowe oraz szarlotka.

Zdjęcia z akademii: http://sdrv.ms/1bUsfsE

Magdalena Charchut, Halina Wiktor

 

LICEALIADA ROZPOCZĘTA

W dniu 23 września 2013 r. na orliku w Sędziszowie Młp. odbył się Turniej piłki nożnej chłopców. Wzięło w nim udział pięć reprezentacji szkół ponadgimnazjalnych z całego powiatu Ropczycko-sędziszowskiego. Nasza drużyna rywalizowała w jednej grupie, systemem „każdy z każdym”, po czym ukształtowała się końcowa kolejność. Reprezentanci Zespołu Szkół Agro-Technicznych zajęli III miejsce zdobywając po zaciętych meczach 6 punktów. Zawody te były pierwszą z wielu dyscyplin sportowych, które będą się odbywać w ramach corocznej Licealiady, w roku szkolnym 2012/2013. Kalendarz imprez zamieszczono w gablocie szkolnej.

J.S.

 

ADA PIĄTA W POLSCE!

W dniach 4-6 października 2013r. w  Warszawie odbył się Ogólnopolski Finał II Edycji Konkursu dla średnich szkół gastronomicznych na najlepszy przespis kulinarny wykorzystujący polskie produkty, zarejestrowane lub aplikujące o rejestrację w Unii Europejskiej jako Chronione Oznaczenie Geograficzne oraz Gwarantowana Tradycyjna Specjalność. W tym konkursie wzięła udział uczennica  naszej szkoły Adrianna Lepak z klasy II a TżiUG, która otrzymała wyróżnienie oraz nagrodę pieniężną w wysokości  1000 zł. Jej przepis został wyłoniony spośród 92 receptur. Jedną z  10 finałowych potraw  był właśnie schab w miodowo-musztardowej zaprawie, podany z zapiekanką ziemniaczaną z kurdybankiem i grillowanymi pomidorkami z oscypkiem. Opiekunem naszej koleżanki  podczas tej rywalizacji  była pani Wioletta Walczyk-Weselak .  Jesteśmy z niej bardzo dumni , gratulujemy i życzymy następnych sukcesów.

Patrycja Wojtaszek, Justyna Wójtowicz klasa II a TŻiUG

 

Więcej…

 

Dominika w gronie Mistrzów Ortografii

27 września br. w Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Piotra Skargi  w Sędziszowie Młp. odbył się X Powiatowy Konkurs Ortograficzny „Zostań Mistrzem Ortografii”. W jubileuszowym konkursie udział wzięli także uczniowie naszej szkoły: Ewelina Magda (IV TAK), Krzysztof Pięciak (IV TI), Ewelina Wójcik (I TG), Justyna Cielec, Kinga Kujda, Dominika Karaś (I TE).
Uczestnicy pisali kolejno dyktanda z języka polskiego, angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Po zmaganiach konkursowych odbył się występ szkolnego zespołu muzycznego przeplatany „łamańcami” słownymi w obcych językach. Po chwili rozluźnienia przyszedł czas na ogłoszenie wyników wcześniejszych dyktand. Dominika Karaś z klasy I TE zajęła III miejsce w kategorii język polski. Gratulujemy! Opiekunem uczestników z naszej szkoły była p. Małgorzata Pięta.

Ewelina Wójcik, klasa I TG

 

Fantazyjne dekoracje ciast i tortów

 

 

 

W sobotę 22 września 2013 r. w Domu Ludowym w Czarnej Sędziszowskiej odbyła się uroczystość wręczenia medali „Order Serca Matkom Wsi” mieszkankom tej miejscowości.
W czasie spotkania odbył się pokaz cukierniczy „Fantazyjne dekoracje ciast i tortów” w wykonaniu Ali Drygaś, Barbary Bieszczad, Agnieszki Sowiźrał oraz Anny Zając uczennic III klasy Technikum Żywienia z  Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Ropczycach pod kierownictwem Pani Wioletty Walczyk – Weselak, która przedstawiła także prezentację dotyczącą technik dekorowania ciast.

Justyna Wójtowicz klasa II TŻIUG

Więcej…

 

Akcja sprzątamy świat!

"Odkrywamy czystą Polskę” pod takim hasłem rusza kolejna już akcja „Sprzątanie świata – Polska”, której wielki finał odbywa się w trzecim tygodniu września. Uczniowie naszej szkoły także postanowili włączyć się do akcji. Dnia 20 września klasy II i III technikum architektury krajobrazu wraz z opiekunem panią Ewą Tomaką oraz III technikum ekonomii i geodezji z panią Magdaleną Mazur wyruszyli na ulicę naszego miasta. Uczniowie sprzątali teren ogrodu szkolnego, warsztatów, a także ulicę Mickiewicza i Sportową. Wszystkim zaangażowanym dziękujemy i zapraszamy do pomocy już za rok!

Beata Bizoń
Klasa III TAK

 

Historia MAŁEGO KATYNIA

1 września 1939 roku Niemcy zaatakowały Polskę i rozpoczęła się II wojna światowa. Zaledwie dwa tygodnie później 17 września od wschodu Polskę zaatakował ZSRR.  
W rocznicę tych wydarzeń 17 września 2013 roku uczniowie w ZSA-T wzięli udział w spotkaniu z historykiem Piotrem Ożogiem. Tematyką lekcji historycznej był obóz NKWD w Trzebusce koło Sokołowa Małopolskiego i mordy dokonywane na żołnierzach Armii Krajowej w lesie Turzańskim.
Tragizm tamtych wydarzeń, poparty prezentacją zdjęć z ekshumacji odnalezionych grobów, został w bardzo interesujący sposób przybliżony młodzieży. Uczniowie dowiedzieli się o sposobach walki NKWD z podziemiem niepodległościowym Armii Krajowej, brutalnych metodach mordowania Polaków, a także zacieraniu śladów zbrodni w czasach powojennych.
Wykład był tym ciekawszy, że dotyczył miejsca i ludzi bardzo bliskich – niemal sąsiadujący z Ropczycami. Ciekawostką był fakt, że jedynymi ofiarami, które udało się zidentyfikować , byli trzej żołnierze AK z Ropczyc, którzy są wymienieni z imienia nazwiska na tablicy upamiętniającej zbrodnie NKWD w Turzy, nazywanej „Małym Katyniem” właśnie przez wzgląd na podobieństwo w sposobie mordowania Polaków w Katyniu.
Lekcje o takiej tematyce są trudne, ale bardzo ważne, bo powinny budować w młodzieży przekonanie o tym, że wojna była wielkim złem i należy zrobić wszystko,  aby nigdy się nie powtórzyła.

Agnieszka Kasprzyk
Zdjęcia: Dominik Zych

Więcej…

 

Szkolne Koło PCK z pomocą dla uczniów

W dniach 9 -10 września 2013 roku Szkolne Koło PCK (Polski Czerwony Krzyż) zorganizowało akcję „Wyprawka dla Żaka". Przedsięwzięcie to miało na celu zebranie środków pieniężnych na wyprawki szkolne dla biedniejszej młodzieży z naszej szkoły oraz dzieci z powiatu ropczycko-sędziszowskiego. Akcja cieszyła się dużym wsparciem wśród uczniów i nauczycieli. Uczniowie chętnie dzielili się pieniędzmi na rzecz biedniejszych koleżanek i kolegów, co bardzo cieszy organizatorów przedsięwzięcia. Zbiórka pieniędzy będzie prowadzona jeszcze przez najbliższe dni, datki można wrzucać do puszek znajdujących się w sklepiku szkolnym. Za wszystkie przekazane datki bardzo serdecznie dziękujemy! Pamiętajcie, że każde dobro uczynione dla drugiego powraca do nas z podwójną mocą !

Członkowie szkolnego koła PCK wraz z opiekunem panem Jakubem Skórą :)

Diana Kujda, Patrycja Wojtaszek Kl. 2TŻ "a"

 

Konferencja Szkół Stowarzyszonych UNESCO

W dniach 25-26 października 2013r. odbyła się konferencja z okazji 60-tej rocznicy Sieci Szkół Stowarzyszonych UNESCO - ASPnet w Warszawie na temat „Wychowywać w dialogu ze środowiskiem” w której uczestniczyła Agnieszka Piskorowska - szkolny koordynator Szkoły Stowarzyszonej. Konferencja została zorganizowana przez Polski Komitet ds. UNESCO oraz Ministerstwo Środowiska pod honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej pani Krystyny Szumilas. Podczas spotkania zostały poruszone kwestie zrównoważonego rozwoju oraz metody wykorzystywane w nauczaniu o nim.  Zaprezentowały się Szkoły Leśne, które zrównoważony rozwój mają wpisany w program nauczania, prezentując dialog ze środowiskiem. Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja, w której uczestniczył pan Sławomir Ratajski -Sekretarz Generalny w Polskim Komitecie ds. UNESCO. Konferencja była okazją do spotkania z innymi zaprzyjaźnionymi koordynatorami  szkolnymi z całej Polski, między innymi panią Sylwią Dańczak z XLIV LO im. A. Dobiszewskiego z Warszawy, panią Olgą Chimczak z I LO z Brzegu, panią Iloną Morżoł - koordynator ds. Dekady Edukacji nt. Zrównoważonego Rozwoju z Polskiego Komitetu ds. UNESCO, z  którą współpracuję od 7 lat, oraz nową Koordynator Szkół Stowarzyszonych UNESCO w Polsce - panią Marią Beliną - Brzozowską. Miejmy nadzieję, że w niedługim czasie odbędzie się kolejna konferencja, ostatnia miała miejsce 5 lat temu.

AP

Więcej…

 

Wyprawa w Bieszczady

Jesień skłania nas do zadumy i przemyśleń nad swoim życiem. Wiele osób dopada chandra-brak światła, czy ruchu na świeżym powietrzu jest najgorszym wrogiem człowieka. My znaleźliśmy sposób na chandrę- Bieszczady!  Niewiele jest tak pięknych miejsc, w których możemy podziwiać przyrodę układającą się do zimowego snu. Spadające różnokolorowe liście, przepiękne widoki to część  atrakcji, jakich dostarczy nam wyprawa w Bieszczady. No i na brak światła, ruchu czy świeżego powietrza na pewno narzekać nie będziemy!
Dlatego też  jak co roku, tak i tym razem wybraliśmy się właśnie w to miejsce. Wraz z kolegami  z klasy IV  ti , II ti , I tmż , III tak  oraz z naszymi opiekunami, panami-  Adamem  Dykasem, Bogusławem Wojnowskim i Andrzejem  Zawiszą-  dzielnie pokonywaliśmy wzniesienia na bieszczadzkich szlakach.
Jak zwykle naszym środkiem transportu była szkolna bestia  (czyt. Autosan H9-XX.), w  którym roku produkowany wolę nie myśleć , ale do najmłodszych na pewno należeć nie może. Autobus,  mimo wielu przeciwności, jakie los tak bezczelnie rzucał pod jego sędziwe koła, dowiózł nas bezpiecznie i cało. Ach, te maszyny PRL-u!!!

galeria zdjęć

 

Więcej…

 

Sąsiedzka współpraca

19 października 2013 roku ropczyckie Liceum Ogólnokształcące obchodziło Jubileusz 90-lecia. Uczniowie ze wszystkich klas gastronomicznych naszej szkoły poświęcili swój czas i zaangażowali się w przygotowanie zarówno poczęstunku, wystroju sal, jak i obsługi gości tej ważnej uroczystości. Pod okiem wszystkich nauczycielek przedmiotów gastronomicznych przygotowane zostały przekąski oraz danie główne. Dziękujemy zarówno uczniom  pracującym w szkole jak i tym, którzy odbywali praktyki zawodowe. Cieszymy się, że wszystko wyszło tak, jak zostało zaplanowane. Mamy nadzieje, że catering na kolejne imprezy bedzie udany, a uczniowie nie stracą chęci do pomocy.

J. Wójtowicz, A. Lepak, M. Cesarz, Klasa II a TŻ

 

Lekcja historii w plenerze

16 października 2013 roku uczniowie klasy II TGE oraz II Ke wraz z opiekunkami: panią Małgorzatą Piętą, panią Sabiną Urbanek oraz panią Agnieszką Kasprzyk, uczestniczyli w edukacyjno-dydaktycznej  wycieczce na tzw. "Górę Śmierci", która znajduje się w miejscowości Pustków na terenie dawnego niemieckiego obozu pracy przymusowej utworzonego jesienią 1940 r.
Podróż rozpoczęła się od wyjazdu z warsztatów szkolnych autobusem pod Kościół w Skrzyszowie. Następny etap wyprawy (ok 4 km) uczestnicy pokonali pieszo, korzystając ze sprzyjającej jesiennej pogody. Przed zwiedzaniem ekspozycji historycznej pani Agnieszka Kasprzyk opowiedziała nam o historii obozu i dramatycznych losach więźniów, którzy tam trafili. W obozach pracy przymusowej w Pustkowie w latach 1940 - 1944 niemieccy naziści zamordowali łącznie 15 000 więźniów, w tym 7500 Żydów, 5000 radzieckich jeńców wojennych i 2500 Polaków. Świadectwem tych tragicznych zdarzeń jest bogata ekspozycja pamiątek, dokumentów historycznych i prezentacji multimedialnych znajdujących się w zrekonstruowanych barakach obozowych, które zwiedziliśmy.
Kulminacyjnym punktem wycieczki była wspinaczka na "Górę Śmierci", gdzie znajduje się  pomnik pomordowanych, krematorium oraz kurhany upamiętniające wszystkie ofiary obozu zagłady.
Po tej ciekawej lekcji historii, udaliśmy się pieszo do pobliskiej leśniczówki na grillowaną kiełbaskę, gdzie zakończyliśmy wyprawę. Uśmiechy na twarzach uczniów mówiły o tym, że bardzo im się podobało.

Karolina Kujda, kl. II TE

Więcej…

 

Uroczysta gala wręczenia nagród ogólnopolskiego rankingu

W dniu 10 października br., odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród Ogólnopolskiego Rankingu IT Szkoła 2013. Wydarzenie to miało miejsce w murach Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki podczas konferencji "Informatyka – mój sposób na poznanie i opisanie świata...". Nasza szkoła została nagrodzona za zajęcie 5 miejsca w całorocznej rywalizacji pomiędzy niemal 400 szkołami ponadgimnazjalnymi z całej Polski.

Maciej Matusik

więcej informacji i galeria zdjęć

 

Czas na lekcję patriotyzmu!

10.10.2013 roku uczniowie klas  IV ( IV ti, 7 osób z IV tgk, 6 z IV tak) obejrzeli w Sędziszowie  spektakl „Kolumbowie”, wystawiony przez Narodowy Teatr Edukacji im. A. Mickiewicza. Dla maturzystów była o doskonała lekcja przygotowująca  do odbioru tekstów z okresu II wojny światowej. O wojnie napisano i powiedziano już wiele, ale zawsze jest zbyt mało czasu, by w pełni oddać tragedię tamtych czasów i uświadomić sobie, że to „ludzie ludziom zgotowali ten los”. Spektakl opowiadał o młodym pokoleniu skazanym i straconym przez okrutny los. Twórcy przedstawienia napisali: „Naszym celem jest uświadomienie współczesnej młodzieży, że jej rówieśnicy żyjący w czasie II wojny światowej byli do niej bardzo podobni- również mieli marzenia, byli beztroscy i bardzo kochali życie. Nie wybierali losu powstańczych bohaterów, lecz kiedy trzeba było, mimo swych młodych lat, szli po kolei na śmierć „jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec”. Uważam, że twórcom udało się ten cel osiągnąć.  W spektaklu wykorzystano wiele tekstów kultury- poetyckich ( Słowacki, Baczyński, Słonimski), prozatorskich- A. Kamiński, M. Białoszewski, T. Borowski, H. Krall, R. Bratny, W. Łysiak), filmowych- „Kanał”, „Godzina W”, „Lista Schindlera”. Szkoda, że tylko niewielka grupa maturzystów skorzystała z możliwości obejrzenia spektaklu. Dziękujemy Kierownictwu Warsztatów Szkolnych (oraz panu Marianowi) za nasz transport za symboliczną złotówkę.

Janina Mussur

 

Zapraszamy uczniów do udziału w konkursach wokalnych i recytatorskich

1. XIV Powiatowy Przegląd Pieśni i Piosenki Religijnej "Chcę Panu śpiewać"

Uczestnicy (soliści, duety, zespoły) przygotowują jeden utwór o tematyce religijnej. Eliminacje dla uczestników z Gminy Ropczyce odbędą się 30 października 2013 r. Zgłoszenia w CK w Ropczycach przyjmowane są do 28. 10. 2013.

2. Podkarpacki Konkurs Poezji Religijnej

Konkurs obejmuje 3 kategorie: recytacja, poezja śpiewana, monodram.

Uczestnicy prezentują 2 utwory. Eliminacje dla uczestników z Ropczyc odbędą się w Strzyżowie 29 listopada 2013 r. W tym roku ze względu na doniosłość Kanonizacji Ojca Św. Jana Pawła II jeden z prezentowanych utworów obowiązkowo powinien wynikać z Jego twórczości.

Zgłoszenia do konkursów przyjmują: p. Agnieszka Dąbroś i  p. Małgorzata Pięta. W przypadku dużej liczby chętnych przewidywane są eliminacje szkolne.

 

Iloma językami mówisz, tylekroć stajesz się nowym człowiekiem

30 września 2013 r. w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języków Obcych. Każdy o tym wie, że  zdolność posługiwania się różnymi językami otwiera szerokie możliwości, ale nie każdy znajduje motywację do zgłębiania zawiłości obcej gramatyki i wkuwania słówek. Dlatego też Dzień Języków Obcych stał się okazją, aby zwiększyć zainteresowanie uczniów nauką angielskiego, rosyjskiego i niemieckiego. W tym szczególnym dniu mieliśmy okazję, aby zapoznać się z kulturą krajów w których używa się tych języków. W pierwszej części uczniowie brali udział w konkursach z wiedzy o krajach anglo-, niemiecko- i rosyjskojęzycznych.

Więcej zdjęć z akademi: http://sdrv.ms/1aEKzS2

Poniżej przedstawiamy zwycięzców w poszczególnych kategoriach:

Diana Kujda, kl. II a TŻiUG

Więcej…

 

Mistrzostwa Polski Juniorów w Carvingu 2013

W Dniach 25-27 października 2013 r. w Wejherowie odbędzie się II edycja Carvingowych Mistrzostw Polski  Juniorów. Celem przewodnim jest popularyzacja sztuki rzeźbienia w owocach i warzywach. Organizatorem Mistrzostw jest firma „Carving-Gniech”  Grzegorz Gniech- II Vice Mistrz Polski w Carvingu oraz Złoty Medalista Pucharu Polski w Carvingu, który wraz z Pawłem Sztenderskim prowadził kurs Carvingowy w naszej szkole. Do finału Mistrzostw może zakwalifikować się jedynie 20 osób z całej Polski. Prace czworga uczniów z naszej szkoły zostały zgłoszone do konkursu. Opiekę nad nimi sprawuje pani Wioletta Walczyk-Weselak. Mamy nadzieję, że uczniowie ZSA-T dostaną  się i będą reprezentować szkołę w Wejherowie.

Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!!

Justyna Wójtowicz klasa II a TŻIUG

 

Więcej…

 

Turystyka idzie w parze z fotografią

20 września 2013r. w bibliotece publicznej w Ropczycach  odbyło się otwarcie wystawy po tytułem „140-lecie zorganizowanej turystyki w  Polsce 1873-2013. Przeszłość i teraźniejszość". Wystawę zorganizowała pani Anna Panek – przewodnicząca sekcji fotografii krajoznawczej przy kole terenowym PTTK numer 32 w Rzeszowie oraz instruktorka fotografii PTTK. Na  uroczyste otwarcie wystawy zostali zaproszeni uczniowie naszej szkoły związani ze Szkolnym Kołem Turystyczno – Krajoznawczym  wraz z opiekunem szkolnego koła PTTK, panem Romanem Feretem.  Pomysłodawczyni wystawy opowiedziała o tym, jak ciekawą pasją jest fotografowanie przyrody i zabytków, podzieliła się z nami swoimi doświadczeniami i opowiedziała o tym, jak rozpoczęła się jej przygoda z fotografią. W otwarciu wystawy uczestniczył również pan Władysław Chmura,  honorowy członek PTTK, który opowiedział nam o początkach i historii Towarzystwa. Nie mogło również zabraknąć pani  Zofii Król, prezesa oddziału PTTK w Ropczycach. Dzięki życzliwości bibliotekarek oprócz wystawy  mogliśmy obejrzeć odznaki i dyplomy, które na co dzień nie są udostępniane odwiedzającym bibliotekę .  Ropczycki oddział PTTK  liczy już 43 lata więc nagród i dyplomów za działalność jest całkiem sporo. Wystawę można do 20 października 2013 roku.

Diana Kujda, Patrycja Wojtaszek
Kl. II a TŻiUG

 

25. Rajd Pożegnanie Lata

W dniach 21-22 września 2013 roku członkowie szkolnego koła PTTK uczestniczyli w „25. Rajdzie Pożegnanie Lata" organizowanym przez ropczycki oddział  PTTK. Rajd rozpoczął się od zwiedzania powojennego schronu kolejowego w Stępinie. Przewodnik przybliżył  nam historię tego miejsca i opowiedział o ważnym wydarzeniu, jakie miało tam miejsce, a mianowicie o spotkaniu Adolfa Hitlera i Mussoliniego w roku 1941. Po II wojnie światowej schron przeszedł w ręce Polaków. Przez lata wykorzystywany był do różnych celów, aż w końcu w 2001 roku został przejęty przez władze gminy Frysztak, które postarały się, aby pamięć o tym miejscu nie zaginęła i wszyscy mogli zobaczyć i podziwiać to miejsce. Po obejrzeniu schronu udaliśmy się na szczyt góry Chełm. Pogoda nam sprzyjała, więc bardzo szybko dotarliśmy na szczyt. Następnie  ruszyliśmy w drogę do Nawsia, gdzie w tamtejszej szkole mieliśmy zostać na noc. Następnego dnia po mszy świętej  wyruszyliśmy w drogę powrotną do Ropczyc. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z tak udanej wyprawy.

Diana Kujda, Patrycja Wojtaszek
Kl. II a TŻiUG

 

Walczymy o podium w konkursie na najlepszy przepis kulinarny

Znane są już nam wyniki II edycji ogólnopolskiego konkursu na najlepszy przepis kulinarny wykorzystujący produkty zarejestrowane lub aplikujące o rejestrację jako Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne oraz Gwarantowana Tradycyjna Specjalność. Z naszej szkoły zostały wysłane 2 receptury, z których jedna dostała się do ścisłej dziesiątki finałowych przepisów. Naszą szkołę będzie reprezentowała uczennica klasy II „a” Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych Adrianna Lepak. Potrawę, którą będzie przygotowywała to „Schab w miodowo- musztardowej zaprawie, podany z zapiekanką ziemniaczaną z kurdybankiem i grillowanymi pomidorkami z oscypkiem”. Przepis z dołączonym do niego zdjęciem został oceniony przez komisję na 236 punktów zajmując 5 miejsce na liście.
Od początku roku szkolnego 2013/14 pod okiem pani Wioletty Walczyk- Weselak oraz pana Marcina Czapki uczennica przygotowuje się do konkursu, który odbędzie się 5 października w Warszawie. Oto linki głównej strony konkursu oraz listy uczestników:
http://www.minrol.gov.pl/pol/Jakosc-zywnosci/Produkty-regionalne-i-tradycyjne/Konkursy/Konkurs-na-przepis-kulinarny
http://www.produktyregionalne.pl/edc_media/List/Item-47/TinyFiles/Zwyciezcy-et.-meryt.pdf

Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!!
Justyna Wójtowicz,  Adrianna Lepak kl. II a TŻiUG

Więcej…