2018 ROKIEM IRENY SENDLEROWEJ

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2018 ,,Rokiem Ireny Sendlerowej’’, oddając ,,hołd Tej’’, która poświęciła życie ratowaniu  drugiego człowieka. W uchwale przypomniano, że Irena Sendlerowa ocaliła z warszawskiego getta ok. 2,5tys. żydowskich dzieci, niejednokrotnie narażając swoje życie na śmierć. Jej dewizą życiową były słowa: ,,Każdemu, kto tonie ,należy podać rękę". Miała serce dla wszystkich w każdym chciała widzieć człowieka, bez względu na jego pochodzenie, religię ,kolor skóry czy poglądy. Za swoją działalność uhonorowano ją wieloma odznaczeniami. Została Sprawiedliwą wśród Narodów Świata, damą Orderu Orła Białego i Orderu Uśmiechu. Ten ostatni otrzymała od dzieci, obok listu od Jana Pawła II, mówiąc, że jest najpiękniejszą rzeczą, jaka ją w życiu spotkała. W 2006 roku prezydent Lech Kaczyński wystąpił z inicjatywą przyznania Irenie Sendlerowej Pokojowej Nagrody Nobla. Uczmy się człowieczeństwa od takich postaci jak Ona.

J.Kosiak