X OBCHODY PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU

Od 22 do 28 stycznia w wielu miastach Podkarpacia odbywały się obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ich głównym organizatorem jest Uniwersytet Rzeszowski. W obchodach wzięło udział 64 miejscowości w tym Ropczyce. W naszym mieście głównym organizatorem uroczystości był Zespół Szkół Agro-Technicznych. 24 stycznia w Centrum Kultury młodzież ZSA-T pod kierunkiem Agnieszki Kasprzyk przygotowała ciekawą lekcję historii.

Wśród gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością byli: ks. Stanisław Mazur, Tadeusz Jakubowicz - przewodniczący Gminy Żydowskiej w Krakowie, Zbigniew Tobiasiewicz - opiekun Centrum Historii Polskich Żydów w Dynowie, Wiesław Maziarz - zastępca burmistrza Ropczyc, młodzież szkolna, nauczyciele i przedstawiciele stowarzyszeń i instytucji kulturalnych naszej gminy.

W roli gospodyni wystąpiła dyrektor ZSAT Agnieszka MAZUR. Ropczyckie obchody rozpoczęły się modlitwą na cmentarzu żydowskim na ulicy Polnej. Następnie już w Centrum Kultury odbyła się premiera filmu przygotowanego przez uczniów Kamila Barana i Marcina Birkowskiego. Film był formą spaceru po dawnych i współczesnych Ropczycach, „zderzał” miejsca historyczne z teraźniejszymi, pokazując m.in. gdzie było getto, synagoga i jak wyglądał przedwojenny rynek Ropczyc.

Interesujący wykład na temat Żydów w naszym powiecie wygłosił prof. Władysław Tabasz. Przybliżył zebranym życie codzienne, obyczaje, religię Żydów zamieszkujących nasze tereny przed II wojną światową.

Młodzież ZSAT podsumowała projekt edukacyjny „Szukamy Sprawiedliwych”, na który składały się m.in. zajęcia edukacyjne z historii, wykłady, wizyta w Dynowie i rajd pieszy do Pustkowa. Ważnym elementem był wywiad ze świadkiem historii 90-letnią mieszkanką Ropczyc p. Anielą Magdoń - która opowiedziała o swoich wspomnieniach z czasów wojny.

Spotkanie zakończył montaż słowno-muzyczny „Już nie ma żydowskich miasteczek” oparty na wspomnieniach naocznego świadka zagłady ropczyckich Żydów. Wystąpili: Agata Magdoń, Paweł Koczela, Damian Kujda, Kacper Szlachta, oprawą techniczną zajęli się Kamil Baran i Marcin Birkowski.

Zaproszeni goście mogli również skosztować pyszności przygotowanych przez uczniów kierunków gastronomicznych, w tym również potraw z kuchni żydowskiej. Wydarzenie to było niezwykłą lekcją historii szczególnie dla młodych, którzy powinni pamiętać o okrucieństwie jakim był holokaust aby już nigdy się nie powtórzyło.

ZOBACZ ZDJĘCIA