NA TROPIE CZYSTEGO POWIETRZA. SEJMIK EKOLOGICZNY

Po raz pierwszy nasz sejmik ekologiczny odbył się 7  lat temu i od tego czasu niezmiennie cieszy się ogromnym zainteresowaniem.  Corocznie  organizowany jest przez opiekunki Koła Ligi Ochrony Przyrody: Magdalenę Charchut, Katarzynę Bober, Jadwigę Gawron oraz Halinę Wiktor.

Tym razem mieliśmy ogromną przyjemność gościć  w naszej szkole: p. Marię Strzępkę- wieloletniego Dyrektora ZSA-T, p. Martę Pisarek- doktor inżynier , nauczyciela akademickiego w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie, p. Dorotę Wiater- przedstawiciela Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ropczycach,  p. Jana Świstaka – Przewodniczącego Rady Rodziców, a także p. Agnieszkę Przywarę - fundatora nagród w konkursie plastycznym.

Czym byłoby jednak nasze przedsięwzięcie, gdyby nie obecność młodych ekologów?!

Nasze zaproszenie przyjęli uczniowie klas siódmych i ósmych z następujących szkół: Szkoły Podstawowej nr 2  im. Władysława Węglowskiego w Sędziszowie Małopolskim, Szkoły Podstawowej nr 4  im. Władysława Broniewskiego w Sędziszowie Małopolskim, Szkoły Podstawowej  im. Profesora Karola Olszewskiego w Broniszowie, Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie Dolnej, Szkoły Podstawowej w Ociece, Szkoły Podstawowej w Woli Ocieckiej.

„O tym, że oddychanie czystym powietrzem jest ważne dla funkcjonowania naszego organizmu nie trzeba nikogo przekonywać. Na ważkość tego problemu wskazuje chociażby fakt, iż ustanowiony został Dzień Czystego Powietrza, który obchodzony jest każdego roku 14 listopada” – tak w pierwszych słowach swojego wystąpienia mówił Krzysztof Krasoń, uczeń V klasy architekrtury krajobrazu. I kontynuował: „W dzisiejszych czasach wszyscy odpowiadamy za stan powietrza. Każdy z nas codziennie dokonuje  wyborów, które przekładają się na jakość powietrza w naszej okolicy, a często również na stan powietrza, którym oddychają ludzie na drugim końcu świata. Codziennie decydujemy o tym, z jakiego środka transportu skorzystamy, w jaki sposób ogrzejemy nasze domy czy jaką ilość zanieczyszczeń wprowadzimy do środowiska poprzez wybory konsumenckie – wyprodukowanie każdej kupionej przez nas rzeczy niesie ze sobą koszty środowiskowe. Dlatego warto zastanowić się, co możemy zrobić dla naszego zdrowia i ochrony środowiska, ponieważ czyste powietrze to podstawa naszego życia na planecie i dobro, które powinniśmy chronić niczym największy skarb”.

W związku z obchodami Dnia Czystego Powietrza opiekunki koła Ligii Ochrony Przyrody  zorganizowały wśród uczniów klas ósmych szkół podstawowych konkurs na najlepszą prezentację multimedialną  pod tytułem „ Na tropie czystego powietrza”. Natomiast uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym pod tytułem „Miasto bez smogu”.

W trakcie trwania sejmiku laureaci konkursu na najlepszą prezentację multimedialną zaprezentowali swoje prace.

Podczas wykładu dr inż. Marty Pisarek dowiedzieliśmy się o zanieczyszczeniach, jakie nam zagrażają, poznaliśmy rośliny oczyszczające powietrze oraz antysmogową dietę.

Następnie uczestnicy spotkania skorzystali z okolicznościowego poczęstunku oraz wzięli udział w warsztatach florystycznych i geodezyjnych.

Uczniom klasy IV TŻ, III TŻ, I BC oraz uczniom klas architektury krajobrazu serdecznie dziękujemy za pomoc w przygotowaniu spotkania. Szczególne podziękowania składamy  koleżance - Agnieszce Konefał.

Opiekunki LOP

geleria zdjęć